[V40 2001 1,8 122 km benzyna/lpg] - problem ze sprzęgłem.

Wszelkie problemy z mechaniką
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
ShakkaZombie
Posty: 5
Rejestracja: 23 maja 2018, o 03:28
Model: v40
Silnik: 1.8T
moc: 122
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: Poznan
imię: Zygfryd

[V40 2001 1,8 122 km benzyna/lpg] - problem ze sprzęgłem.

Post autor: ShakkaZombie » 29 lip 2018, o 03:35

Witam,

mojego Volvotrona coś dopadło - jadąc do pracy, "wysiadło" mi sprzęgło. Sprawa na tyle dla mnie dziwna, że mogę biegi zmieniać bez problemu, nie szarpie ani nie zgrzyta, mogę też ruszać - tylko, kiedy dodam trochę więcej gazu, to silnik wbija się na obroty, a nadal wolno jedzie. Mogę ruszyć, co prawda nie zrywa asfaltu, ale powoli rusza, tak samo ze wstecznym.

Jadąc czułem, że coś nie tak jest ze sprzęgłem, chodziło inaczej niż zwykle (coś jakby ocierało, ciężko mi to określić), i po czasie kiedy zmieniałem bieg, poczułem trochę więcej luzu. Pedał mi nie wpadł w podłogę. Kiedy docisnę pedał sprzęgła do podłogi, mogę zmieniać biegi jak leci.

Pytanie co to może być? I ewentualnie ile może taka naprawa kosztować?

Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki. W poniedziałek tak czy owak jadę do mechanika.

Awatar użytkownika
Yaro
Moderator
Posty: 8329
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:59
Model: C30/V40
Silnik: D4164T/B5254T12
moc: 109/254
Rocznik: 2013
wiek: 38
Skąd jesteś?: NowaPogorzel
imię: Piotrek

Re: [V40 2001 1,8 122 km benzyna/lpg] - problem ze sprzęgłem

Post autor: Yaro » 29 lip 2018, o 07:09

problem-ze-sprz-g-em-wysprz-glikiem-t58 ... one%20sprz" onclick="window.open(this.href);return false;ęgło

jak-odpowietrzy-sprz-o-t1629.html?hilit ... one%20sprz" onclick="window.open(this.href);return false;ęgło
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

huntingspawn
Debeściak
Posty: 468
Rejestracja: 22 wrz 2016, o 16:57
Model: v40
Silnik: 2.0
moc: 140KM
Rocznik: 1996
wiek: 33
Skąd jesteś?: Ostojow
imię: Bartek

Re: [V40 2001 1,8 122 km benzyna/lpg] - problem ze sprzęgłem

Post autor: huntingspawn » 29 lip 2018, o 07:13

Wygląda na to że sprzęgło się ślizga. Prawdopodobnie sprzęgło do wymiany.
Można to sprawdzić:
"Należy ustawić samochód na prostej nawierzchni, zaciągnąć hamulec ręczny i wrzucić trzeci bieg. Następnie zwalniać stopniowo pedał sprzęgła. W sytuacji, gdy silnik zgaśnie praktycznie natychmiastowo mamy podstawy do tego, aby sądzić, że sprzęgło jest sprawne. Jeżeli jednak w między czasie usłyszymy niepokojące odgłosy, takie jak stukanie pochodzące z okolic silnika możemy sądzić, że sprzęgło ślizga się".


Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ShakkaZombie
Posty: 5
Rejestracja: 23 maja 2018, o 03:28
Model: v40
Silnik: 1.8T
moc: 122
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: Poznan
imię: Zygfryd

Re: [V40 2001 1,8 122 km benzyna/lpg] - problem ze sprzęgłem

Post autor: ShakkaZombie » 29 lip 2018, o 16:13

huntingspawn pisze:Wygląda na to że sprzęgło się ślizga. Prawdopodobnie sprzęgło do wymiany.
Można to sprawdzić:
"Należy ustawić samochód na prostej nawierzchni, zaciągnąć hamulec ręczny i wrzucić trzeci bieg. Następnie zwalniać stopniowo pedał sprzęgła. W sytuacji, gdy silnik zgaśnie praktycznie natychmiastowo mamy podstawy do tego, aby sądzić, że sprzęgło jest sprawne. Jeżeli jednak w między czasie usłyszymy niepokojące odgłosy, takie jak stukanie pochodzące z okolic silnika możemy sądzić, że sprzęgło ślizga się".
Dzięki za podpowiedź, wykonałem test. Silnik normalnie gaśnie, słychać delikatne takie kołatanie, ale wydaje mi się ,że to są obroty silnika - ale to mi się wydaje. I tak jak napisałeś, że to jest to tzw "ślizganie się" sprzęgła.

Teraz pytanie ile kosztowałaby potencjalnie naprawa czegoś takiego, wiem że stawki są różne - ale orientacyjnie, chciałbym wiedzieć na jaki wydatek się szykować.

Dziękuje za podpowiedzi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechaniczne”