Radio CB- kontrola policji a homologacja

Rozmowy o elektronicznych gadżetach
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
king
Debeściak
Posty: 140
Rejestracja: 9 lut 2014, o 22:19
Model: v40
Silnik: 1,9TD
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: ...Stąd
imię: Edward

Radio CB- kontrola policji a homologacja

Post autor: king » 18 gru 2014, o 19:07

Witojscie

Moje pytanie odnosi się do radia CB, a mianowicie,kilka dni temu zostałem skontrolowany przez policję na własne życzenie, stali sobie przy lesie na parkingu więc podjechałem obok nich i kilka razy zaświeciłem w kierunku ich długimi światłami, po czym odjechałem sobie spokojnie jadąc 60 km, patrząc w lusterko po jakimś czasie zauważyłem że policja jedzie za mną , dodam że była to już noc , jakieś 500 metrów przed terenem zabudowany- , ich radiowóz dał znaki do zatrzymania się, kiedy policjant sprawdził wszystkie dokumenty , dopierdolił się ze moje radio CB nie ma zapewne homologacji, i teraz pytanie czy muszę mieć homologacje na to owe radio + antena czy nie muszę mieć, nie kłuciem się z nim bo nie wiem czy na to trzeba mieć homogację , myślę ze zrobił to nazłość tylko dlatego że przeszkodziłem im w odpoczywaniu na służbie , bądź w innej czynności,
ogólnie to mnie wkurwili!!

Awatar użytkownika
Extradd
Administrator
Posty: 5489
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 19:36
Model: 1.9T
Silnik: B4194T
moc: 224KM
Rocznik: 1999
wiek: 7
Skąd jesteś?: Poland
imię: DD
Kontakt:

Re: Radio CB

Post autor: Extradd » 18 gru 2014, o 19:11

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2007 roku (Dz. U. z 2007 r. Nr 138, poz. 972), nadawanie na terenie Polski w zakresie częstotliwości 26,960-27,410 MHz nie wymaga uzyskania pozwolenia. Nie ma także obowiązku, w wypadku kontroli drogowej, okazywania świadectwa homologacji CB radia lub deklaracji zgodności CB radia z normą ETSI EN 300 135; ETSI EN 300 433

źródło wiki
Obrazek

Polub nas na facebooku- Forum Volvo S40 V40 i pokrewnych

Dołącz do nas na Motostat.pl oraz na Google+

ViruS
Volvo Fan
Posty: 2082
Rejestracja: 27 sie 2014, o 06:06
Model: C70
Silnik: 2.0 T
moc: 273KM/413Nm
Rocznik: 2000
wiek: 34
Skąd jesteś?: Krakow
imię: Marcin

Re: Radio CB- kontrola policji a homologacja

Post autor: ViruS » 19 gru 2014, o 11:57

Dokładnie tak jak napisał Extradd, nie ma wymogu homologacji w Polsce, nie możesz mieć tylko przerobionego radia na częstotliwości policyjne. Homologacja jest wymagana w niektórych krajach UE. A jakie masz radio?
Downpipe 3";MBC PP;Wtryski;Turbo TD04HL-16T;APEX-40mm;fmic;heble 302mm
strojenie
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
cosi
Friend
Posty: 294
Rejestracja: 16 kwie 2013, o 13:59
Model: v70
Silnik: B5202S
moc: 126
Rocznik: 1998
wiek: 37
Skąd jesteś?: Kraków
imię: Tomek
Lokalizacja: Kraków

Re: Radio CB- kontrola policji a homologacja

Post autor: cosi » 20 gru 2014, o 14:11

Opinia z komendy głównej :

Chociaż przepisy nie wymagają już zezwolenia na CB radio. Nie ma też obowiązku posiadania i okazywania na żądanie policji świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności takiego urządzenia.

Piszą o tym tak: „Istnieje jednak możliwość, że CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami.”

Na portalu firmy Samar, badającej polski rynek samochodowy, podpowiadają, że ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi świadectwa homologacji lub deklaracji zgodności.

Ostrzegają jednak, że w przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy.


ogólnie rzecz biorąc "jak się chce psa(kierowcę) uderzyć to się i kij znajdzie"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car audio ,GPS, CB, Antyradary”