Ogrzewanie elektryczne domu

Awatar użytkownika
rylko
Debeściak
Posty: 126
Rejestracja: 30 sty 2015, o 17:21
Model: S40
Silnik: 2.0
moc: 130km
Rocznik: 2008
Skąd jesteś?: Szczecin
imię: Wladek
Kontakt:

Ogrzewanie elektryczne domu

Post autor: rylko » 1 lut 2022, o 11:56

Pytanie do osób które maja ogrzewanie elektryczne pompa ciepła bez fotowoltaiki… ile wam wychodzi za ogrzewanie domu miesięcznie i na jakim metrażu?

Pytam się bo zastanawiam sie nad montażem takiego ogrzewania, na razie bez fotowoltaiki. Miął być gaz ale obecnie nie robią przyłaczy

Awatar użytkownika
benx
Debeściak
Posty: 105
Rejestracja: 14 mar 2015, o 08:31
Model: S40
Silnik: 2.0
moc: 120 km
Rocznik: 2012
Skąd jesteś?: Podlasie
imię: Piotr

Re: Ogrzewanie elektryczne domu

Post autor: benx » 1 lut 2022, o 13:14

Sam się zastanawiałem ostatnio nad ogrzewaniem, z tym, ze mój dom już stoi. Bardzo chętnie założyłbym pompę ciepła. Ale nie wiem czy ma sens. Za gaz dotychczas płaciłem regularnie około 2400-2500 zł rocznie. Domek w zabudowie szeregowej, 140 m2 z garażem. Sąsiadom wychodzi za gaz dokładnie tyle samo. Na razie chyba pompa ciepła nie ma sensu, ale biorąc pod uwagę, że gaz pójdzie 50% ? Na giełdach światowych gaz poszedł 300%, ale rząd uchwalając "tarczę" zakazał PGNiG OD większej podwyżki jak 45% RdR... ale już z obecnej ceny gazu na giełdzie wynika, że jeśli utrzyma się taka przez rok, to PGNiG OD będzie sobie musiał rekompensować straty przez następne 6 lat...
Jesli budujesz nowy dom oraz jest dobrze ocieplony, to na Twoim miejscu stawiałbym na takie ogrzewanie elektryczne: https://www.samurio.pl/oferta/elektrycz ... anie-caleo Za pomocą mat albo folii. Będzie na pewno o wiele tańsze niż montaż pompy ciepła. A cenowo podobnie jeśli chodzi o użytkowanie.

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: Ogrzewanie elektryczne domu

Post autor: Janek_wro » 2 lut 2022, o 12:24

benx pisze:
1 lut 2022, o 13:14
ale biorąc pod uwagę, że gaz pójdzie 50% ?
Skąd masz takie info? Jaki dostawca gazu?
Ja mam gz50, od PGNIG. od 1 stycznia +63% vs grudzien 2021. Od marca +83% vs grudzien 2021. Liczone brutto, z uwzględnieniem chwilowej obnizki vat.
Prąd +47%, policzone z taryfy zatwierdzonej przez URE. Tylko jako netto. Nie mam jeszcze FV.
benx pisze:
1 lut 2022, o 13:14
Za pomocą mat albo folii. Będzie na pewno o wiele tańsze niż montaż pompy ciepła.
Inwestycyjnie tak, tańsze. Eksploatacyjnie już nie.
Pompa ciepla ma sprawność 2.0-3.0. Jakikolwiek grzejnik elektryczny (maty i folie też nimi są) mają sprawność 0.98.
benx pisze:
1 lut 2022, o 13:14
A cenowo podobnie jeśli chodzi o użytkowanie.
wykaż obliczeniami.
benx pisze:
1 lut 2022, o 13:14
ale rząd uchwalając "tarczę" zakazał PGNiG OD większej podwyżki jak 45% RdR
A skąd takie info? Jakieś źródło? Ustawa, Rozporządzenie w Dz. U.? Czy tylko info z dziennika TV?
URE zatwierdził taryfy już gdzieś w październiku. A 'tarcze' służą rządowi głównie do ochrony własnego zada, przed zamieszkami. Pamiętają jeszcze 1970? Nie za młodzi są?
benx pisze:
1 lut 2022, o 13:14
Na giełdach światowych gaz poszedł 300%

Na gieldach spekulacyjnych...
Skoro 300%, to zastanowiles sie kto doplaca różnicę? Bo Mikołaja nie ma po drodze. Mogą być jeszcze stare umowy terminowe.
Duze znaczenie ma też sytuacja polityczna na wschodzie. I tu jest duze pole do popisu dla spekulantow rynkiem.

Pamiętajmy też o rynku uprawnień do emisji CO2. To dopiero obrót spekulacyjny.
A wszystko to sponsoruje konsument. W cenie energii elektrycznej chyba polowa ceny to koszt oplat za emisje. Czyli haracz od UE + marża spekulantów kilkaset %. Bo 'towar' ma limitowaną podaż.

Ot wolny rynek.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: Ogrzewanie elektryczne domu

Post autor: Janek_wro » 2 lut 2022, o 12:32

rylko pisze:
1 lut 2022, o 11:56
ile wam wychodzi za ogrzewanie domu miesięcznie i na jakim metrażu?
Tak sformułowane pytanie nie ma szansy na precyzyjną odpowiedź.
ponieważ żużycie energii jest zależne od wielu innych czynników. M. in. ocieplenie budynku, własne wymagania co do komfortu cieplnego wewnątrz. Jednemu starczy 20stopni, inny musi mieć 25, bo inaczej zmarznie. Jeden wyłącza ogrzewanie kiedy wychodzi rano do pracy, drugiemu grzeje cały czas. Bo pracuje w domu.
A różnica w koszcie będzie dwukrotna.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Bluet
Posty: 0
Rejestracja: 19 maja 2022, o 06:22
Model: suzuki
Silnik: 1.8
moc: xxx
Rocznik: 2009
Skąd jesteś?: Chelm
imię: NataliaOreiro

Re: Ogrzewanie elektryczne domu

Post autor: Bluet » 19 maja 2022, o 06:24

Wydaje mi się że obecnie najpopularniejsze jest zainstalowanie podlogowki z pompa ciepła ale to wszystko zależy od twojej sytuacji. Ja osobiście bym myślał o instalacji ogrzewania elektrycznego w domu w którym bywam tylko od czasu do czasu. Kwestia paneli pv to musisz sobie zobaczyć ile faktycznie z tego masz zysku, w szczególności w zimie i czy jesteś na nowych warunkach czy starych. W zimie ciężko zbilansowac energię jak słońca nie ma tyle co w lecie.

Z drugiej strony można liczyć na niezłe dofinansowania na ich montaż plus dodatkowo dofinansowaanie na ocieplenie i stolarkę. Dofinansowania sa jednak dla już wybudowanych domów.

Zablokowany

Wróć do „O wszystkim i o niczym.”