[v40 1.8 122KM] Dziwny odgłos z okolic rozrządu.

Wszelkie problemy z mechaniką
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
Ishtar
Turysta
Posty: 26
Rejestracja: 12 lip 2017, o 21:06
Model: V40
Silnik: 1,9TD
moc: 66kW
Rocznik: 1998
Skąd jesteś?: Wyszkow
imię: Adrian

Re: [v40 1.8 122KM] Dziwny odgłos z okolic rozrządu.

Post autor: Ishtar » 28 gru 2019, o 20:30

Szmergiel a mogę spytać jak udało Ci się wymienić to koło bez rozbierania rozrządu? W zamian mogę powiedzieć, że starałem się dużo o tym poczytać i sądzę, że to co napisał Szmergiel jest bliskie prawdy. Kiedy słychać "terkotanie" przerywane lub stałe to niestety prawdopodobnie koło wciąż jest zepsute. Wyczytałem, że jeden z użytkowników volvo s40 z 2001 roku dolał oleju do silnika ponad połowę miarki, bliżej górnej granicy i terkotanie mu ucichło jednak nie sądzę żeby to była jakaś uniwersalna metoda, raczej odroczenie wymiany. Możliwe też że sama cewka zaworu faz zmiennych jest do wymiany. Nie wiem na ile to prawdziwe ale ostatnio nabyłem volvo s40 I teoretycznie od zaufanej osoby, która powiedziała że kontrolką check engine nie powinienem się przejmować, a jak będzie coś nie tak to żebym wpadał to naprawimy (sprzedawca jest mechanikiem). Zanim nabyłem tą s40 nie byłem nawet świadomy istnienia zmiennych faz. Po tygodniowym przeczesywaniu internetu wypisałem sobie następującą procedurę sprawdzania usterki:
- wymienić olej - w bardzo początkowej fazie "uszkodzenia" pomaga i być może dalsze rzeczy nie są konieczne
- wyczyścić/wymienić zawór faz zmiennych - sprawdzić parametry cewki zaworu, jego skok, przetestować go na sucho podpinając pod 12v lub akumulator, sprawdzić multimetrem czy po przekręceniu kluczyka w pozycję II pojawia się napięcie na stykach od cewki.
- wymienić koło faz zmiennych.
Podobno, jeśli po odpięciu cewki koło nie terkocze to jest nadzieja, że to tylko zawór. Kiedy terkocze calutki czas to koło do wymiany (przynajmniej tak pisali na różnych forach). I jeszcze jedna wskazówka, usterka w średnio zaawansowanej formie objawia się też tym, że terkotanie pojawia się dopiero na rozgrzanym oleju, kiedy silnik jest zimny to go nie ma. Obecnie wymieniłem olej, zrobiłem płukankę, kupiłem i wstawiłem cały zawór faz zmiennych (wszystko nowe razem z cewką i uszczelką). Objawy te same co wcześniej. U mnie dodatkowo dochodzi "szarpanie" kiedy samochód jest na postoju a olej zaczyna być rozgrzany, po tym szarpaniu pojawia się przerywane terkotanie. Mam nadzieję że jakoś pomogę :-)

Awatar użytkownika
Raptus
Administrator
Posty: 6209
Rejestracja: 15 sie 2013, o 14:21
Model: V40/V70
Silnik: 1.9 T4/2.3 T5
moc: 200/250
Rocznik: 1998
wiek: 42
Skąd jesteś?: Lazy
imię: Rafal

Re: [v40 1.8 122KM] Dziwny odgłos z okolic rozrządu.

Post autor: Raptus » 28 gru 2019, o 21:29

:doping :yeah :doping :yeah :doping :yeah :doping :yeah :doping :yeah :doping :yeah :doping :yeah :doping :yeah :doping :yeah

Obrazek

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: [v40 1.8 122KM] Dziwny odgłos z okolic rozrządu.

Post autor: Janek_wro » 28 gru 2019, o 22:03

Może i odkopanie starego tematu, ale problem VVT przecież wciąż żywy.
Ja niedawno przez to przechodziłem. Więc parę uwag praktycznych. W skrócie - masz koło do wymiany.

Można oczywiście zaczynać od rzeczy najdrobniejszych, najmniej kosztownych.
Olej raczej nic nie da. A nawet może się okazać że w "nowo kupionym" sprzedający uspokoił silnik moto-doktorem.
Ishtar pisze:
28 gru 2019, o 20:30
a mogę spytać jak udało Ci się wymienić to koło bez rozbierania rozrządu?
mission impossible ;)
Ishtar pisze:
28 gru 2019, o 20:30
wyczyścić/wymienić zawór faz zmiennych
Wymienić pod nim uszczelkę z sitkiem. Może być zapchane.
Ishtar pisze:
28 gru 2019, o 20:30
- wymienić koło faz zmiennych.
ulimate solution :)
Ishtar pisze:
28 gru 2019, o 20:30
terkotanie pojawia się dopiero na rozgrzanym oleju, kiedy silnik jest zimny to go nie ma
Zasada jest taka, że VVT załączy się dopiero na silniku rozgrzanym > 70 stopni. I wtedy słychać cykliczne popierdywanie. Na zimnym cewka nie jest załączana.
Prawdopodonież mogą być też różnice w objawach zależnie czy wolnossak, czy turbobenzynka, bo VVT są na przeciwnych wałkach.
Ishtar pisze:
28 gru 2019, o 20:30
Podobno, jeśli po odpięciu cewki koło nie terkocze to jest nadzieja, że to tylko zawór
Ja miałem popierdywanie. Zaworu nie wymieniałem. Wymieniłem koło. I uszczelkę pod zaworem, z sitkiem. Pomogło.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Ishtar
Turysta
Posty: 26
Rejestracja: 12 lip 2017, o 21:06
Model: V40
Silnik: 1,9TD
moc: 66kW
Rocznik: 1998
Skąd jesteś?: Wyszkow
imię: Adrian

Re: [v40 1.8 122KM] Dziwny odgłos z okolic rozrządu.

Post autor: Ishtar » 28 gru 2019, o 22:25

Super! dziękuję bardzo za informacje i przepraszam za odkopanie starego tematu. Teraz mogę z większym spokojem spojrzeć na zakup koła, dam znać jak je wymienię i czy pomogło. Planuje jeszcze trochę pojeździć w takim stanie samochodu i zobaczyć co jeszcze w nim wyjdzie zanim włożę w niego większe pieniądze więc pewnie chwilę zajmie zanim odezwę się ponownie w wątku.
P.S.
Żeby nie wydawać za dużo pieniędzy (tak wiem wiem, że to ryzykowna decyzja, ogólnie nie oszczędzam, ale w tym wypadku po prostu zakup części oryginalnej względem ceny samochodu był nie opłacalny :-) ) zaryzykowałem i kupiłem "chiński" zawór - sprzedawca i sama część mieli dużo pozytywnych opinii. Zdziwiło mnie, że na uszczelce na tym zaworze było sitko dlatego że w teoretycznie oryginalnym zaworze który miałem uszczelka była bez sitka. Również z tego zdam opinie po dłuższym okresie użytkowania chyba że nagle autko padnie z powodu jakiejś "zatajonej" usterki

Awatar użytkownika
Alb555
Posty: 8
Rejestracja: 2 sty 2020, o 22:30
Model: v 40
Silnik: 2.0
moc: 136
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Blizyn
imię: Albert

Re: [v40 1.8 122KM] Dziwny odgłos z okolic rozrządu.

Post autor: Alb555 » 1 mar 2020, o 17:46

Podlaczajac sie do tematu..... ja sprawadzic czy kolo jest do wymiany bo tez mi trajkota, czy moze to wina zaworu?

Awatar użytkownika
julg3
Posty: 16
Rejestracja: 15 paź 2018, o 11:00
Model: S40
Silnik: 2.0T
moc: 165 KM
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: Warszawa
imię: Piotrek

Re: [v40 1.8 122KM] Dziwny odgłos z okolic rozrządu.

Post autor: julg3 » 5 kwie 2020, o 09:22

Ishtar pisze:
28 gru 2019, o 20:30
Podobno, jeśli po odpięciu cewki koło nie terkocze to jest nadzieja, że to tylko zawór. Kiedy terkocze calutki czas to koło do wymiany (przynajmniej tak pisali na różnych forach). I jeszcze jedna wskazówka, usterka w średnio zaawansowanej formie objawia się też tym, że terkotanie pojawia się dopiero na rozgrzanym oleju, kiedy silnik jest zimny to go nie ma.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechaniczne”