Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Wszystko co dotyczy wnętrza auta
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik używając nawiasów [ ]
Format:[S40 2001] Opada podsufitka
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Magik123
Debeściak
Posty: 276
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:45
Model: Ytuyy
Silnik: 667
moc: Y766
Rocznik: 1532
wiek: 13
Skąd jesteś?: Kjhhhhghgcgtttfc
imię: Kunegunda

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: Magik123 » 22 lis 2016, o 18:35

Klim się nie właczy poniżej 0*, nie wiele sie pomyliłem, kompresor odpowiada za prace klimatyzacji, czy chłodzi czy grzeje i tylko osusza. Kompresor się nie załączy bo zasada działania klimatyzacji nie pozwala na jej pracę poniżej 0*, to że włacznik jest na on to ok, ale kompresor nie pracuje, czyli nie osusza powietrza. Pany to proste jak budowa cepa, jak bedzie poniżej 0* to właczcie sobie klime i zajrzyjcie pod maskę czy kompresor pracuje, gwarantuje że nie.
Polerowanie szkieł reflektorów - Info PW

Awatar użytkownika
bully
Volvo Fan
Posty: 2058
Rejestracja: 22 wrz 2014, o 12:42
Model: V40
Silnik: B4184S
moc: 115KM
Rocznik: 1999
wiek: 34
Skąd jesteś?: Gora_Kalwaria
imię: Lukasz
Kontakt:

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: bully » 22 lis 2016, o 18:41

Magik moze mały zakładzik?

Wytłumacz mi tylko jak klima według Ciebie to robi że osusza a nie chłodzi powietrza?
W instrukcji nie ma słowa o tym, że się nie włączy, jest tylko że można używać do temp 0 st C. (Powinno być od a nie do, ale to szczegół)

Edit:
Na osłodę napisz proszę jescze jak układ klimatyzacji według Ciebie moze grzać w kabinie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Magik123
Debeściak
Posty: 276
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:45
Model: Ytuyy
Silnik: 667
moc: Y766
Rocznik: 1532
wiek: 13
Skąd jesteś?: Kjhhhhghgcgtttfc
imię: Kunegunda

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: Magik123 » 22 lis 2016, o 19:00

Od osuszania powietrza jest parownik, ja nie pisałem że klima grzeje, napisałem że klima działa chłodząc i osuszająć oraz tylko osuszając kiedy mamy ustawione na ciepłe powietrze. Tyle więcej nic nie robi. Pisze że można używać do 0* bo do takiej temperatury kompresor sie załączy a czy bedziesz chłodził czy grzał to już Twoja sprawa. Poniżej tej temperatury nie osuszysz powietrza bo kompresor sie nie włączy. Nie właczy się bo układ ma czujnik temp który zapobiega zamarnieciu/oszronieniu parownika. Chyba termik jest na parowniku z tego co pamietam. Jak byś włączył obieg wewnętrzyny przy -5 i rozgrzał troche środek auta to może zaskoczyć, ale dmuchniesz świeżym powietrzem i już układ rozłaczy kompresor.

Powietrze przepływając przez zimny parownik jest osuszane, czyli wilgoc w nim zawarta się skrapla i wylatuje pod auto jak parownik nie pracuje to powietrze nie jest osuszane, bo parownik ma temp otoczenia.

Już prościej się nie da
Polerowanie szkieł reflektorów - Info PW

Awatar użytkownika
bully
Volvo Fan
Posty: 2058
Rejestracja: 22 wrz 2014, o 12:42
Model: V40
Silnik: B4184S
moc: 115KM
Rocznik: 1999
wiek: 34
Skąd jesteś?: Gora_Kalwaria
imię: Lukasz
Kontakt:

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: bully » 22 lis 2016, o 20:49

Magik123 pisze:Powietrze przepływając przez zimny parownik jest osuszane, czyli wilgoc w nim zawarta się skrapla i wylatuje pod auto...
Fajnie opisałeś osuszanie z chłodzeniem powietrza. Tetaz jak prosiłem opisz osuszanie brz chłodzenia powietrza.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Magik123
Debeściak
Posty: 276
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:45
Model: Ytuyy
Silnik: 667
moc: Y766
Rocznik: 1532
wiek: 13
Skąd jesteś?: Kjhhhhghgcgtttfc
imię: Kunegunda

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: Magik123 » 22 lis 2016, o 21:11

Pierwszy za wentylatorem jest parownik który oczwyiście też chodzi bo inaczej powietrze by się nie osuszyło, za nim jest nagrzewnica, jeśli kanał jest skierowany na nagrzewnicę to osuszone zimne powietrze jest ogrzane i masz w kabinie suche ciepłe powietrze. Jak pominiesz nagrzewnice to powietrze masz zimne i suche. Zawsze gdy kompresor pracuje pracuje z nim cały układ bo to jedność, osuszacz-filtr, skraplacz, parownik i kompresor. Jak kompresor nie pracuje to nie pracuje cały układ. Tak działa każda klimatyzacja tylko niektóre są bardziej rozbudowane. Ale zasada osuszania jest taka sama w domowej klimie i samochodowej.
Juz prościej Ci tego nie opiszę.

Weź sobie cały układ od wentylatora do mieszacza i zobacz co jest po drodze, ja mam to gdzies powyjmowane to jak nie zapomne to zrobię fote i zobaczysz jak to w realu wygląda.

Jak masz klimatronik, to komputer miesza cały czas powietrze aby utrzymać odpowiednią temp, zimne z ciepłym, ale automat działa tylko z właczonym kompresorem. bo inaczej jak przy temp na zewnątrz 35* chciał byś utrzymac we wnętrzu 22*?
Polerowanie szkieł reflektorów - Info PW

Awatar użytkownika
bully
Volvo Fan
Posty: 2058
Rejestracja: 22 wrz 2014, o 12:42
Model: V40
Silnik: B4184S
moc: 115KM
Rocznik: 1999
wiek: 34
Skąd jesteś?: Gora_Kalwaria
imię: Lukasz
Kontakt:

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: bully » 22 lis 2016, o 23:02

Nagrzewnica nie jest czescią układu klimatyzacji.
Teraz napisz prosze w którym miejscu napisalem inaczej niz Ty? Oprocz oczywiscie czesci o tym że klima może tylko osuszac bez schladzania powietrza, czemu w sumie w ostatnim poscie sam zaprzeczyles.

P.s. Fotek nie musisz robic, dobrze wiem jak działa klima. Ten układ akurat znam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Magik123
Debeściak
Posty: 276
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:45
Model: Ytuyy
Silnik: 667
moc: Y766
Rocznik: 1532
wiek: 13
Skąd jesteś?: Kjhhhhghgcgtttfc
imię: Kunegunda

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: Magik123 » 23 lis 2016, o 08:36

Ło matko, nie wiem o co Ci teraz chodzi. Gdzie pisze że nagrzewnica jest częścią klimy? Nie da się osuszyć powietrza bez jego schłodzenia, ale da sie to powietrze podgrzać nagrzewnicą.

Pytasz jak ogrzewa i osusza, to Ci wytłumaczylem. Jak schłodzi to musi osuszyć bo to czysya fizyka i odwrotnie. A skoro już powietrze przeleci przez parownik i zostanie osuszone to może też byc podgrzane przez nagrzewnicę i tym sposobem trafia suche ciepłe powietrze do kabiny. A jak zamkniesz kanał na nagrzewnicę to masz spowrotem zimne i suche powietrze.

Nie wiem czy do końca znasz budowę i zasadę działania klimatyzacji i klimatyzacji automatycznej. Wytłumaczyłem juz tak jasno że jaśniej się nie da.

A to że napisałem że grzeje to chodziło o porę jesienną, zimową bo przecież przy 5°C na dworze nie będziesz chłodził tylko grzał,a skoro grzejesz z włączonym AC to teoretycznie tylko osuszasz bo grzeje nagrzewnica a nie klima.
Polerowanie szkieł reflektorów - Info PW

Awatar użytkownika
bully
Volvo Fan
Posty: 2058
Rejestracja: 22 wrz 2014, o 12:42
Model: V40
Silnik: B4184S
moc: 115KM
Rocznik: 1999
wiek: 34
Skąd jesteś?: Gora_Kalwaria
imię: Lukasz
Kontakt:

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: bully » 23 lis 2016, o 12:58

Ło matko i córko!

Magik123, przepraszam! Myślałem że to co pisał arturo to pisałeś Ty. Nie zauważyłem bo z telefonu pisałem...
Cofnąłem się o stronę, przeczytałem twoje wypowiedzi i oczywiście zgadzam się z Tobą (działanie układu klimy opisywaliśmy podobnie lecz innymi słowy)! Przepraszam jeszcze raz!
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Magik123
Debeściak
Posty: 276
Rejestracja: 30 lis 2013, o 17:45
Model: Ytuyy
Silnik: 667
moc: Y766
Rocznik: 1532
wiek: 13
Skąd jesteś?: Kjhhhhghgcgtttfc
imię: Kunegunda

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: Magik123 » 25 lis 2016, o 21:35

Spoko, grunt że się zrozumieliśmy :beer:
Polerowanie szkieł reflektorów - Info PW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze”