Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Wszystko co dotyczy wnętrza auta
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik używając nawiasów [ ]
Format:[S40 2001] Opada podsufitka
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
HaMaN
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2015, o 13:18
Model: V40
Silnik: 2.0 T3
moc: 120kW / 163KM
Rocznik: 2002
wiek: 30
Skąd jesteś?: Radom
imię: Mateusz

Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: HaMaN » 19 sty 2016, o 16:29

Witam

Jak pewnie wiadomo wszystkim posiadaczom wersji z AC po uruchomieniu nawiewu przedniej szyby w standardowych ustawieniach auta odpala się również klima. Oczywiście to nie nie problem, wręcz przeciwnie, bo po pierwsze: to najszybszy sposób na odparowanie szyb, po drugie: sprawia to, ze sprężarka dość często jest uruchamiana w zimę, co znacznie przedłuży żywotność całego układu AC. Po prostu sam chciałbym decydować o tym kiedy klima ma się uruchamiać. Wiem, że w autach innych marek istnieje możliwość wyłączenia tej funkcji (często poprzez kombinację położenia kluczyka w stacyjce i kilku przycisków). Mam 200-stronnicową instrukcję obsługi do V-ki w języku polskim, ale wspominają tam tylko, że jest coś takiego, ale zero info na temat wyłączenia wspomnianej funkcjonalności.
Czy spotkał się ktoś kiedyś z taką informacją ?

Dodam że kumpel z pracy ma V40 i u niego klima nigdy nie włącza się sama (choć to model przedliftowy- może tam było inaczej)

Majale
Debeściak
Posty: 227
Rejestracja: 29 gru 2013, o 19:43
Model: V40
Silnik: D4192T2
Rocznik: 1999
wiek: 66
Skąd jesteś?: Mokotów
imię: Marek

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: Majale » 19 sty 2016, o 21:07

Być może w manualnej jest taka możliwość i pewnie taką kolega posiada, natomiast w climatroniku, a taka jest u Ciebie, nie ma takiej opcji i nie wyłączysz tego. Wystarczy że przełącznik przekręcisz o jedną pozycję w prawo, i wtedy klima będzie wyłączona, a nawiew będziesz miał głównie na szybę.

Awatar użytkownika
majki94
Debeściak
Posty: 154
Rejestracja: 14 paź 2015, o 23:47
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122
Rocznik: 2003
wiek: 21
Skąd jesteś?: Wloszczowa_Wroclaw
imię: Michal

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: majki94 » 19 sty 2016, o 21:47

Nie rozumiem zbytnio pytania. W instrukcji jest wyraźnie napisane. Przy ustawieniu nawiewu idealnie na szybę włączana jest też klimatyzacja. A pracą sprężarki steruje już sama centralka. Raczej niema możliwości aby inaczej to działało.
Jeśli chcesz mieć nawiew na szybę, ale mieć pewność że klima się nie włączy to ustawiasz pokrętło jedną pozycje w prawo i już. Ja tak u siebie robię :)

Awatar użytkownika
RIPPER
Administrator
Posty: 6836
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 11:03
Model: V40
Silnik: 1.9 T4
moc: 200+
Rocznik: 1997
wiek: 37
Skąd jesteś?: Krakow
imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: RIPPER » 19 sty 2016, o 22:14

ale już chyba wszystko jasne

pomysł jest i już

co prawda troszkę kiepskie są te ustawienia .. ale trzeba sobie radzić
Pomiary AFR i strojenie LPG z AFR-Strojenie LPG i inne porady
V40-1.9 T4 -wałki z 2.0 N/A-Filtr 1000ccm-Down pipe 3 cale-CAT-magnaflow-pompa -hamulcowa 1 cal -Xenon 6000 K

NoViK
Moderator
Posty: 5873
Rejestracja: 4 gru 2013, o 18:04
Model: V40/ c70/ V40
Silnik: B4194T/B5254T/B4194T
moc: 200 KM/193KM/200KM
Rocznik: 1999
wiek: 26
Skąd jesteś?: Bialystok
imię: Mariusz

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: NoViK » 19 sty 2016, o 22:31

Robię tak samo jak Majki94, ale równie dobrze możesz odłączyć kostkę od sprzęgła sprężarki. Wtedy tylko lampka będzie świeciła na zielono :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
HaMaN
Posty: 6
Rejestracja: 19 cze 2015, o 13:18
Model: V40
Silnik: 2.0 T3
moc: 120kW / 163KM
Rocznik: 2002
wiek: 30
Skąd jesteś?: Radom
imię: Mateusz

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: HaMaN » 24 sty 2016, o 08:31

W układ klimatyzacji już ingerował nie będę, sam dopiero robilem jej maly remont :)
Sugerowałem się tym, że w autach innych marek (Honda, nawet Opel :D) taka możliwość istnieje, ale cóż...
Jak się nie ma co się lubi, to się ma co się nie lubi :D

Dzięki za info

Awatar użytkownika
bully
Volvo Fan
Posty: 2058
Rejestracja: 22 wrz 2014, o 12:42
Model: V40
Silnik: B4184S
moc: 115KM
Rocznik: 1999
wiek: 34
Skąd jesteś?: Gora_Kalwaria
imię: Lukasz
Kontakt:

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: bully » 24 sty 2016, o 09:37

No to specyfika Volvo. Niektóre patenty denejwują w pierwszym, drugim,trzecim... Dziesiątym kontakcie. Jednak w okolicy piętnastego odkrywasz że to genialne!
Pomyśl tak. W zimie jeździsz bez klimy, z regulacją temperatury automatyczną i mocą nawiewu automatyczną, parują Ci szyby... Żeby je szybko odparować przekręcasz jedno pokrętło a automatyka za Ciebie: włącza klimę oraz ustawia najmocniejszy nadmuch - to wszystko JEDNYM ruchem i odrywajac oko od drogi tylko na chwilę, a nie bawiąc się pokrętłami i przyciskami. A jak chcesz sterować wszystkim sam, to pokrętło o jeden w prawo i masz praktycznie to samo czyli nawiew na szybę i sam ustawiasz reszte.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ELI
Administrator
Posty: 18930
Rejestracja: 29 kwie 2013, o 11:17
Model: v40
Silnik: Napędzany gnojówką
moc: Zajebiście srogo
Rocznik: 1900
wiek: 100
Skąd jesteś?: PLPL
imię: ELI
Kontakt:

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: ELI » 24 sty 2016, o 10:08

bully, dobrze prawi, nic bym nie zmienił, jeżeli chodzi o ogrzewanie i klimkę

Awatar użytkownika
Szaweu
Posty: 3
Rejestracja: 8 lis 2016, o 11:44
Model: V40
Silnik: 2.0
moc: 136
Rocznik: 2000
wiek: 23
Skąd jesteś?: Dolny_slask
imię: Adrian

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: Szaweu » 20 lis 2016, o 19:34

Podepnę się do tematu

Mam w swoim łosiu podobny "problem" albo raczej zagwozdkę.
Jazda przy nawiewie na szybę to faktycznie istny majstersztyk - 10s i czysta szyba, natomiast (możliwe, że po prostu się niepotrzebnie lękam) auto pali więcej, mam wrażenie, że szybciej klimatyzacja się kończy, chociaż widziałem, że ktoś napisał, że to przedłuży jej żywotność.
Zazwyczaj po uruchomieniu silnika idzie nawiew na szybę z AC i po chwili jest elegancko, natomiast potem chciałbym, żeby powietrze mi leciało na szybę ale bez tej klimy, i tu kiedy przekręcę pokrętłem o 1 stopień nie idzie kompletnie nic na szybę. Albo Klima albo zaparowana szyba. Ma ktoś jakiś pomysł, czemu tak się dzieje ?

Awatar użytkownika
turboni
Volvo Fan
Posty: 3991
Rejestracja: 30 lip 2015, o 21:29
Model: S40
Silnik: B4194T
moc: 147KW/200KM
Rocznik: 1998
wiek: 40
Skąd jesteś?: Komorow
imię: Pawel

Re: Praca układu AC, a nawiew na przednią szybę

Post autor: turboni » 20 lis 2016, o 19:42

Po pierwsze auto z włączoną klimą pali więcej bo kompresor pracuje to normalne.
Po drugie klima się nie kończy szybciej to jest układ zamknięty (gaz i olej do kompresora) więc jak używasz to smaruje się i nic mu się nie dzieje. Prędzej padnie jak nie będziej jej używał.
Po trzecie przekręć o jeden w prawo i powinno iść na szybę a jak nie idzie to trzeba szukać w roździelaczu powietrza (dokładnie na połączeniach tam są uszczelki lub w sterowaniu nawiewem).

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze”