[V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
Bogmar
Turysta
Posty: 31
Rejestracja: 6 lut 2024, o 07:01
Model: V40
Silnik: B4204T
moc: 200
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Wiesbaden
imię: Marek

[V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Bogmar » 13 lut 2024, o 18:39

Witam, od jakiegoś czasu wariowało mi auto ze względu na słabe ładowanie i gdy aku był już na wyczerpaniu sypało błędami i auto dostawało bzika tzn wszystko gasło itp. Na koniec ostatniej przejażdżki przed wyjęciem alternatora po zgaszeniu auta zauważyłem że ciągle chodzi wentylator nawet po wyjęciu kluczyka. Pomyślałem że znowu jakaś wariacja ze względu na słaby aku. Teraz alternator jest wymontowany i jest na regeneracji ale na chwilę podłączyłem aku bo chciałem coś zobaczyć i ku mojemu zdziwienia po włączeniu zapłonu od razu odpalił się wentylator.

Czy to jest jakaś kolejna awaria czy wentylator ma może jakieś konotacje z alternatorem którego nie ma w tej chwili. Dodam że akumulator był teraz w pełni naładowany. Co może być przyczyną? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Yaro
Moderator
Posty: 8329
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:59
Model: C30/V40
Silnik: D4164T/B5254T12
moc: 109/254
Rocznik: 2013
wiek: 38
Skąd jesteś?: NowaPogorzel
imię: Piotrek

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Yaro » 13 lut 2024, o 19:08

Który wentylator chodzi? Klima wyłączona?
Niektóre modele mają opcje pracującego wentylatora przy uszkodzonym przepływomierzu.
Możliwe jest , że bez alternatora też odpali. O ile to wentylator od układu chłodzenia.
Moja rada. Zmontuj auto do końca i wtedy zobacz czy ruszy. Jeżeli nie - masz odpowiedź. Jeżeli odpali - komp w rąsie i czytanie błędów.
Dodam, że mi kiedyś włączał się przy podpiętej wtyczce od czujnika położenia przepustnicy. Przez niedopatrzenie przy grzebaniu nie podłączyłem jej. Dodatkowo po odpaleniu zaczęła mrugać też kontrolka od dsa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Bogmar
Turysta
Posty: 31
Rejestracja: 6 lut 2024, o 07:01
Model: V40
Silnik: B4204T
moc: 200
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Wiesbaden
imię: Marek

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Bogmar » 14 lut 2024, o 14:39

Niedługo pójdę i obczaję dokładnie który wentylator, czy temperatura nie skacze Mimo zimnego silnika. Odpalać nie będę bo mam zdjętą też przepustnicę i krokowy bo czyściłem z racji tego że te obroty skakały czasem do 3 tys. No ale raczej to ze wentylator załącza się przez to że coś jest niepodłączone z miejsca można wykluczyć bo problem pojawił się po zakończeniu ostatniej przejażdżki przed zdemontowaniem alternatora.

A więc teraz pójdę i sprawdzę który wentylator, Czy klima wyłączona, i czy pokazuje prawidłową temperaturę tzn minimalną bo silnik wiadomo zimny.

I pytanie mam istotne. Jeśli tak jak napisałeś że w niektórych autach uszkodzony przepływomierz załącza wentylator po zgaszeniu auta to czy odłączenie przepływomierza by zapobiegło temu incydentowi? Bo w przypadku gdy bym odłączył przepływomierz i wentylator by się nie załączył to by wtedy oznaczało jednoznacznie że winowajcą jest przepływomierz? Dobrze rozumuje? 😂

Awatar użytkownika
Raptus
Administrator
Posty: 6210
Rejestracja: 15 sie 2013, o 14:21
Model: V40/V70
Silnik: 1.9 T4/2.3 T5
moc: 200/250
Rocznik: 1998
wiek: 42
Skąd jesteś?: Lazy
imię: Rafal

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Raptus » 15 lut 2024, o 10:55

A wtyczka od temp cieczy cała , u mnie kiedyś złamał się jeden kabelek i wiatrak działał cały czas.

Awatar użytkownika
Yaro
Moderator
Posty: 8329
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:59
Model: C30/V40
Silnik: D4164T/B5254T12
moc: 109/254
Rocznik: 2013
wiek: 38
Skąd jesteś?: NowaPogorzel
imię: Piotrek

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Yaro » 15 lut 2024, o 19:54

Bogmar pisze:
14 lut 2024, o 14:39
Niedługo pójdę i obczaję dokładnie który wentylator, czy temperatura nie skacze Mimo zimnego silnika. Odpalać nie będę bo mam zdjętą też przepustnicę i krokowy bo czyściłem z racji tego że te obroty skakały czasem do 3 tys. No ale raczej to ze wentylator załącza się przez to że coś jest niepodłączone z miejsca można wykluczyć bo problem pojawił się po zakończeniu ostatniej przejażdżki przed zdemontowaniem alternatora.

A więc teraz pójdę i sprawdzę który wentylator, Czy klima wyłączona, i czy pokazuje prawidłową temperaturę tzn minimalną bo silnik wiadomo zimny.

I pytanie mam istotne. Jeśli tak jak napisałeś że w niektórych autach uszkodzony przepływomierz załącza wentylator po zgaszeniu auta to czy odłączenie przepływomierza by zapobiegło temu incydentowi? Bo w przypadku gdy bym odłączył przepływomierz i wentylator by się nie załączył to by wtedy oznaczało jednoznacznie że winowajcą jest przepływomierz? Dobrze rozumuje? 😂
Podłącz wszystko do kupy jak pisałem wcześniej.
Odłączenie samej przepływki może nie odpalić wentylatora. Komputer nie otrzyma żadnego sygnału. Przy uszkodzonej sygnał może iść tyle, że w nieodpowiednim zakresie. Paza tym o ile mnie pamięć nie myli przepływomierz mierzy dwie wartości tj masę przepływu powietrza oraz jego temperaturę. Przy odpięciu traci dwa parametry i sterowanie wentylatorem kierowane przez komputer może zachować się inaczej niż myślisz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Bogmar
Turysta
Posty: 31
Rejestracja: 6 lut 2024, o 07:01
Model: V40
Silnik: B4204T
moc: 200
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Wiesbaden
imię: Marek

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Bogmar » 16 lut 2024, o 14:42

Spinam się tak bo jestem w Niemczech i alternator przyjdzie mi dopiero w środę jakoś . Żona ciągle mnie opitala że kupiłem złomka bo ciągle coś się dzieje dlatego chce postawić diagnozę i szybko naprawić zanim wsadzę alternator i żona sie zorientuje że znowu coś jest nie tak 😂😂

Ogólnie sprawdziłem i na ten moment wygląda to tak, po włączeniu zapłonu temperatura pokazuje że silnik jest zimny więc pod tym względem jest ok, wentylatory chodzą oba, klima jest wyłączona. Wszystkie czujniki podłączone, odłączenie przepływki nic nie zmienia.

Po wyłączeniu zapłonu wiatraki wyłączają się równo po 2,5 minuty


Dodam że tydzień przez wymontowaniem alternatora pojawił się kolejny problem w sensie obroty czasem z i tak podwyższonych bo z okolic 1000 potrafiły podskoczyć czasem na 3000 na dłuższą chwilę co utrudniało jazdę. Myślałem że krokowy już całkowicie siada ale to może była
Oznaka przepływomierza właśnie. Ogólnie auto odpalało ładnie, obroty nie falowały i przyspieszał dobrze.

Awatar użytkownika
savage
Debeściak
Posty: 172
Rejestracja: 18 paź 2016, o 14:01
Model: s40
Silnik: 2.0
moc: 2.0
Rocznik: 136
Skąd jesteś?: Grodzisk
imię: Zdzislaw

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: savage » 16 lut 2024, o 15:46

Jak masz czym to odczytaj błędy, tak to wróżenie . Odpięcie przepływki czy czujnika temp silnika, powoduje załączenie wiatraków .
Jaki zwykły elm327 nawet i apka na tel. pokaże błędy.

Awatar użytkownika
Yaro
Moderator
Posty: 8329
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:59
Model: C30/V40
Silnik: D4164T/B5254T12
moc: 109/254
Rocznik: 2013
wiek: 38
Skąd jesteś?: NowaPogorzel
imię: Piotrek

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Yaro » 16 lut 2024, o 18:11

savage pisze:
16 lut 2024, o 15:46
Jak masz czym to odczytaj błędy, tak to wróżenie . Odpięcie przepływki czy czujnika temp silnika, powoduje załączenie wiatraków .
Jaki zwykły elm327 nawet i apka na tel. pokaże błędy.
Jeżeli nawet odczyta błędy to skąd będzie wiedział z jakiego okresu czasu one pochodzą? Elm to nie program który pokaże kiedy i np przy jakim przebiegu wystąpił dany błąd.
Auto złożone do kupy pozwala na trochę więcej. Nawet jeżeli przeczyta błędy to wykasuje i po odpaleniu ( kilkukrotnym najlepiej) zeskanuje raz jeszcze i będzie widać co wróciło i gdzie leży prawdopodobny problem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Bogmar
Turysta
Posty: 31
Rejestracja: 6 lut 2024, o 07:01
Model: V40
Silnik: B4204T
moc: 200
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Wiesbaden
imię: Marek

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: Bogmar » 17 lut 2024, o 09:57

Dobra macie rację bez sensu takie wróżenie. Ale zamówiłem oryginalny przepływomierz Volvo bo był w cenie 79€ więc uważam ze dobre cena jak za nowy oryginał. Zamówiłem również czujnik temperatury cieczy bo to groszowe sprawy. Jak to nic nie da to poszukam tu kogoś z kompem w Niemczech. Dzięki za porady

Awatar użytkownika
savage
Debeściak
Posty: 172
Rejestracja: 18 paź 2016, o 14:01
Model: s40
Silnik: 2.0
moc: 2.0
Rocznik: 136
Skąd jesteś?: Grodzisk
imię: Zdzislaw

Re: [V40 T4 2003] nie gaśnie wentylator

Post autor: savage » 19 lut 2024, o 08:28

Yaro pisze:
16 lut 2024, o 18:11

Nawet jeżeli przeczyta błędy to wykasuje i po odpaleniu ( kilkukrotnym najlepiej) zeskanuje raz jeszcze i będzie widać co wróciło i gdzie leży prawdopodobny problem.
[/quote]

Dokładnie tak. To miałem na myśli, kasuje i skanuje podobnie. Wiadomo, że elm to nie vida, ale mi osobiście w pełni wystarcza.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”