Oświetlenie wnętrza

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
darekpiecz
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2014, o 22:48
Model: v40
Silnik: B4184S
Rocznik: 1999
Skąd jesteś?: Siedlce
imię: Darek

Oświetlenie wnętrza

Post autor: darekpiecz » 12 paź 2014, o 00:21

Mam problem z brakiem oświetlenia wewnątrz kabiny. Nie reaguje na żadne drzwi, lampka oświetlająca nogi i kontrolka otwartych drzwi również nie świeci. Jak wymuszę włączenie oświetlenia wyłącznikiem koło wstecznego lusterka, to żarówki się świecą. Sprawdzałem miernikiem każdy włącznik przy drzwiach i wszystkie po otwarciu drzwi dają piękne zawarcie, czyli są ok. Bezpiecznik też jest ok. Drażni i męczy mnie ta sytuacja tym bardziej, że wieczory długie. Skończyły mi się pomysły co z tym fantem zrobić. Dodam jeszcze, że jak otworzę samochód pilotem, to przez kilka sekund oświetlenie się świeci, ale tylko góra, nogi nie. Moim zdaniem gdzieś "ginie" sygnał z drzwi, bo po otwarciu auta pilotem jak wejdę do niego, ale nie przekręcę kluczyka w stacyjce, to po jakimś czasie auto z powrotem zarygluje drzwi.
Jak dla mnie ewidentnie sygnał z krańcówek nie dochodzi do jakiegoś układu/modułu sterującego oświetleniem. Chciałbym to sprawdzić, ale nie wiem którędy te kable idą. Domyślam się, że gdzieś muszą się łączyć ze wszystkich drzwi i dalej idzie jeden przewód do układu sterowania i myślę, że to gdzieś na tym kablu brakuje przejścia. Skoro sterowanie sygnałem na moduł/układ od oświetlenia realizowane jest minusem, to na bezpieczniku nie mogę sprawdzać czy dochodzi tam sygnał z krańcówek, bo on jest odpowiedzialny za zasilenie modułu/układu. Nie wiem gdzie może znajdować się ów moduł i jak wygląda. Z mojego rocznika raczej wynika, że nie mam modułu CEM, ale coś musi sterować oświetleniem (choćby opóźnieniem gaśnięcia oświetlenia). Myślę, że przy stacyjce jest wszystko OK, bo po otwarciu pilotem zapala się oświetlenie wewnątrz, jak wsiądę i przekręcę kluczyk na zapłon, to od razu oświetlenie gaśnie. Nie wiem co jeszcze może być połączone z tą instalację od oświetlenia, żeby poszukać przyczyny usterki.
A może podpowiecie mi gdzie fizycznie mam szukać jakiegoś modułu/układu, który steruje oświetleniem wnętrza. Wyjąłbym to ustrojstwo i obejrzał, ewentualnie sprawdziłbym czy wszystkie przewody są poprawnie podłączone, czy gdzieś nie ucieka sygnał otwartych drzwi z krańcówek.

Awatar użytkownika
Extradd
Administrator
Posty: 5489
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 19:36
Model: 1.9T
Silnik: B4194T
moc: 224KM
Rocznik: 1999
wiek: 7
Skąd jesteś?: Poland
imię: DD
Kontakt:

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: Extradd » 12 paź 2014, o 07:57

Najlepiej posprawdzaj przewody przy lampce koło lusterka wstecznego.
Obrazek

Polub nas na facebooku- Forum Volvo S40 V40 i pokrewnych

Dołącz do nas na Motostat.pl oraz na Google+

NoViK
Moderator
Posty: 5873
Rejestracja: 4 gru 2013, o 18:04
Model: V40/ c70/ V40
Silnik: B4194T/B5254T/B4194T
moc: 200 KM/193KM/200KM
Rocznik: 1999
wiek: 26
Skąd jesteś?: Bialystok
imię: Mariusz

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: NoViK » 12 paź 2014, o 09:35

Miałem z tym problemy u siebie. Musisz rozebrać krańcówki i wyczyścić styki w nich. Po tej operacji u mnie powróciło oświetlenie nóg po otwarciu drzwi no i lampka wnętrza też się zapalała. Jedną krańcówkę musiałem zmienić bo styki tak skorodowały że się połamały. Podpasowałem krańcówkę z Astry F, tylko trzeba przerobić podłączenie bo w volvo jest kostka dwupinowa a w tej co ja zastosowałem był jeden konektor a podłączenie do masy było przez obudowę krańcówki. Sprawdź i napisz czy poskutkowało. Jak nie dalej będziemy myśleli co jest nie tak :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
darekpiecz
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2014, o 22:48
Model: v40
Silnik: B4184S
Rocznik: 1999
Skąd jesteś?: Siedlce
imię: Darek

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: darekpiecz » 12 paź 2014, o 14:30

Krańcowki wszystkie sprawdzałem i dają piękne zwarcie podczas otwarcia drzwi. Nawet zwierałem przewody pomijając krańcowki i też nie działało oświetlenie. Podmieniałem też cały moduł podświetlenia przy lusterku wstecznym i nic to nie dało. Przewody też sprawiają wrażenie sprawnych. Bardziej podejrzewam jakiś przewód doprowadzający sygnał z krańcówek do jakiego modułu sterującego lub sam moduł, tylko nie wiem gdzie tego szukać.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Pyszczek
Volvo Fan
Posty: 1359
Rejestracja: 12 sie 2013, o 14:55
Model: M5
Silnik: 5.0
moc: 504
Rocznik: 2006
Skąd jesteś?: Opole
imię: Krzys

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: Pyszczek » 12 paź 2014, o 16:15

Bezpieczniki sprawdziłeś ? instrukcja podaje że szukać należy w skrzynce pod maską . Tylko nie działało by więcej rzeczy bo reszta elektroniki jest z tego obsługiwana . Ale to wyczytałem z instrukcji z 2001 . Chwilowo przeglądam schemat z 2000 roku ale i on może być już inny niż z 1998 roku .

Awatar użytkownika
darekpiecz
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2014, o 22:48
Model: v40
Silnik: B4184S
Rocznik: 1999
Skąd jesteś?: Siedlce
imię: Darek

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: darekpiecz » 12 paź 2014, o 16:44

Od bezpieczników zacząłem ;-) wykluczyłem najprostsze rozwiązania i dlatego piszę o przewodach do sterownika i samym sterowniku. Mój rocznik to 99.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Pyszczek
Volvo Fan
Posty: 1359
Rejestracja: 12 sie 2013, o 14:55
Model: M5
Silnik: 5.0
moc: 504
Rocznik: 2006
Skąd jesteś?: Opole
imię: Krzys

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: Pyszczek » 12 paź 2014, o 17:07

Sygnały z krańcówek według schematu idą do modułu VGLA czyli alarmu . Dopiero on wyzwala lampki . Plus i to stały z tego co widzę trafia do lampek na suficie zatem można sprawdzić czy dociera tam . Można sprawdzić czy dociera jakieś napięcie do krańcówek a nie tylko pomiar zwarcia .

Awatar użytkownika
Extradd
Administrator
Posty: 5489
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 19:36
Model: 1.9T
Silnik: B4194T
moc: 224KM
Rocznik: 1999
wiek: 7
Skąd jesteś?: Poland
imię: DD
Kontakt:

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: Extradd » 12 paź 2014, o 18:17

Pyszczek pisze:Sygnały z krańcówek według schematu idą do modułu VGLA czyli alarmu . Dopiero on wyzwala lampki . Plus i to stały z tego co widzę trafia do lampek na suficie zatem można sprawdzić czy dociera tam . Można sprawdzić czy dociera jakieś napięcie do krańcówek a nie tylko pomiar zwarcia .
Moja S40 nie miała alarmu.
Obrazek

Polub nas na facebooku- Forum Volvo S40 V40 i pokrewnych

Dołącz do nas na Motostat.pl oraz na Google+

Awatar użytkownika
wlocho1
Debeściak
Posty: 354
Rejestracja: 11 lut 2014, o 20:57
Model: V40
Silnik: D4192T3
moc: 115km
Rocznik: 2001
wiek: 23
Skąd jesteś?: Wlochy
imię: Irek

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: wlocho1 » 12 paź 2014, o 18:26

A moze przekaznik jakis nie trybi...

Awatar użytkownika
Pyszczek
Volvo Fan
Posty: 1359
Rejestracja: 12 sie 2013, o 14:55
Model: M5
Silnik: 5.0
moc: 504
Rocznik: 2006
Skąd jesteś?: Opole
imię: Krzys

Re: Oświetlenie wnętrza

Post autor: Pyszczek » 12 paź 2014, o 18:33

to nie mam innych rozpisek . leci jeszcze przez te mostki w skrzynce nad lewą nogą ale tam to wątpię by się coś rozłączyło .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”