[V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
kosa12505
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2017, o 23:39
Model: V40
Silnik: B4204T3
moc: 163KM
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Garbow
imię: Rafal

[V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: kosa12505 » 24 paź 2017, o 20:56

Witam,

kupiłem v40stke 03 r, lampy z czarnymi środkami na xenonie, samopoziomujące.
Problem jest tego typu, że są uszkodzone odbłyśniki i chcę wymienić na drugie takie same lampy, ale poprzedni właściciel powiedział, że samoczynne poziomowanie jest uszkodzone.

Posiadam drugie volvo, tylko z 04r, mam też czarne lampy z xenonem, ale możliwość manualnej regulacji lamp jest.

I tu pytanie,
czy jeśli wrzucę już te nowe lampy i chciałbym mieć też pokrętlo do poziomowania to wystarczy wrzucić ten panel przy włączniku świateł od wersji z manualnym ustawianiem wysokości?
Czy komputer nadal samemu będzie chciał lampy poziomować i moje pokrętło nie będzie miało żadnej reakcji?

Dzięki, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
turboni
Volvo Fan
Posty: 3991
Rejestracja: 30 lip 2015, o 21:29
Model: S40
Silnik: B4194T
moc: 147KW/200KM
Rocznik: 1998
wiek: 40
Skąd jesteś?: Komorow
imię: Pawel

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: turboni » 24 paź 2017, o 21:27

Czujnik samopoziomowania jest przy tylnym lewym wahaczu.
Co do reszty nie wypowiem się bo nie mam xenonów.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
jacekstv
Turysta
Posty: 28
Rejestracja: 1 gru 2017, o 23:35
Model: v40
Silnik: 1.9
moc: 105
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Niemcy
imię: Jacek

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: jacekstv » 9 gru 2017, o 20:41

kosa12505 pisze:Witam,

kupiłem v40stke 03 r, lampy z czarnymi środkami na xenonie, samopoziomujące.
Problem jest tego typu, że są uszkodzone odbłyśniki i chcę wymienić na drugie takie same lampy, ale poprzedni właściciel powiedział, że samoczynne poziomowanie jest uszkodzone.

Posiadam drugie volvo, tylko z 04r, mam też czarne lampy z xenonem, ale możliwość manualnej regulacji lamp jest.
Trochę przepisów - montaż ksenonów tylko z homologacją

Jednak montaż ksenonów nie jest tylko prostą zamianą reflektorów. Ksenony muszą spełniać określone warunki, aby zostały dopuszczone do użytkowania.

Zgodnie z Regulaminem 48 EKG ONZ, obowiązującym również w Polsce, światła mijania w pojazdach mechanicznych poruszających się po drogach publicznych, posiadające źródło światła o strumieniu świetlnym większym niż 2000 Lm, takim jak światło ksenonowe, powinny być wyposażone w urządzenia czyszczące szybę reflektora posiadające homologację zgodna z Regulaminem 45 EKG ONZ. Ponadto reflektory ksenonowe muszą być wyposażone w system do automatycznego poziomowania. nie manualny!

Poza tym każda lampa homologowana jest do stosowania danego typu żarówki, a zmieniając ją na inną, homologację tę traci. Zestawy ksenonowe są homologowane do konkretnego modelu auta. Bez spryskiwaczy reflektorów i systemu samopoziomowania ksenonów nie wolno używać.

Zamontowanie zestawów ksenonowych bez elementów wyposażenia wymienionych wyżej, może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego w stacji diagnostycznej podczas okresowego przeglądu, lub w razie kontroli policji. Powoduje też zagrożenie, bo takie ksenony będą oślepiały innych kierowców.
Reflektory ksenonowe to tylko światła mijania
PS.
Policja to sprawdza jak im coś nie za bardzo świeci (oślepia),potrafią wyjąć zarnik i odczytać homologacje z lamp
żródło:
http://www.motofakty.pl/artykul/ksenony ... adnik.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
RIPPER
Administrator
Posty: 6836
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 11:03
Model: V40
Silnik: 1.9 T4
moc: 200+
Rocznik: 1997
wiek: 37
Skąd jesteś?: Krakow
imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: RIPPER » 9 gru 2017, o 22:02

Trochę się tu mylisz

dopuszczalne jest manualne sterowanie poziomem świateł tak jak w wersjach przed lift wyposażonych w xenon fabrycznie co prawda V40 były wyposażane w wycieraczki z natryskiem .

warunek jest taki że takie wyszło z fabryki i tak było dopuszczone do ruchu


pozatym co do homologacji to na wszystkich oryginalnych szkłach jest wybita homologacja dla halogena i xenona + ważna naklejka na kloszu jak by się ktoś do mnie przysrał to widać że jest to oryginał, a nie Hid
Pomiary AFR i strojenie LPG z AFR-Strojenie LPG i inne porady
V40-1.9 T4 -wałki z 2.0 N/A-Filtr 1000ccm-Down pipe 3 cale-CAT-magnaflow-pompa -hamulcowa 1 cal -Xenon 6000 K

Awatar użytkownika
jacekstv
Turysta
Posty: 28
Rejestracja: 1 gru 2017, o 23:35
Model: v40
Silnik: 1.9
moc: 105
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Niemcy
imię: Jacek

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: jacekstv » 9 gru 2017, o 22:51

RIPPER pisze:Trochę się tu mylisz

dopuszczalne jest manualne sterowanie poziomem świateł tak jak w wersjach przed lift wyposażonych w xenon fabrycznie co prawda V40 były wyposażane w wycieraczki z natryskiem .

warunek jest taki że takie wyszło z fabryki i tak było dopuszczone do ruchu

Być może się mylę.
Auto poziomowanie ma na celu wyeliminowanie efekktu oślepiania. Jeśli zapakujesz 5 osób i cały bagażnik automatycznie tył siądzie system ma to wyrównać, ręcznie możesz to zrobić lub nie.
Ja tylko cytowałem tylko przepis-info z netu przypis na dole postu, to nie mój wymysł.
Ale przepis dotyczy aut z homologacją uzyskaną w Polsce ,nieważne że inny kraj dopuścił auto do użytkowania (inne przepisy, w Angli można nawet do kanapy zamontować światła ,kierunki silnik i jak wszystko jest ok to dopuszczają u nas już nie). Ja zacytowałem przepis, a mam szwagra w policji i nie raz rozmawialiśmy na temat świateł i przeróbek i są ponoć na to szczególnie uczuleni (jest tez uchwał o ruchu drogowym nie pamiętam numeru ale niedawno o niej czytałem na temat oświetlenia (używania świateł) że auta maja być odsyłane do przeglądów jak znajdą np. żarówki nie homologowane (np,100W) czy inne przeróbki, dodając do tego ostatnią uchwałę o przeglądach diagności też będą na to zwracać uwagę.
Też mnie to kręci ale na razie ,nie warto ,myślę o led-ach ale jeszcze zgłębiam temat.
Ostatnio zmieniony 9 gru 2017, o 22:59 przez jacekstv, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
turboni
Volvo Fan
Posty: 3991
Rejestracja: 30 lip 2015, o 21:29
Model: S40
Silnik: B4194T
moc: 147KW/200KM
Rocznik: 1998
wiek: 40
Skąd jesteś?: Komorow
imię: Pawel

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: turboni » 9 gru 2017, o 22:59

Tylko u nas jest tak w przedlifcie były xenony montowane za dopłatą (wyposażenie dodatkowe) - jest czyszczenie świateł, homologacja i ręczne ustawienie świateł.
Dopiero w polifcie Volvo wprowadziło samopoziomowanie przy xenonach.

Wysłane z mojego SONY Xperia X przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
jacekstv
Turysta
Posty: 28
Rejestracja: 1 gru 2017, o 23:35
Model: v40
Silnik: 1.9
moc: 105
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Niemcy
imię: Jacek

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: jacekstv » 9 gru 2017, o 23:05

turboni pisze:Tylko u nas jest tak w przedlifcie były xenony montowane za dopłatą (wyposażenie dodatkowe) - jest czyszczenie świateł, homologacja i ręczne ustawienie świateł.
Dopiero w polifcie Volvo wprowadziło samopoziomowanie przy xenonach.
Jeśli to była Polska homologacja to zwracam honor.
Ktoś ma Polksą wersję z ksenonami sterowanymi ręcznie?

Awatar użytkownika
RIPPER
Administrator
Posty: 6836
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 11:03
Model: V40
Silnik: 1.9 T4
moc: 200+
Rocznik: 1997
wiek: 37
Skąd jesteś?: Krakow
imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: RIPPER » 9 gru 2017, o 23:20

jacekstv pisze:
turboni pisze:Tylko u nas jest tak w przedlifcie były xenony montowane za dopłatą (wyposażenie dodatkowe) - jest czyszczenie świateł, homologacja i ręczne ustawienie świateł.
Dopiero w polifcie Volvo wprowadziło samopoziomowanie przy xenonach.
Jeśli to była Polska homologacja to zwracam honor.
Ktoś ma Polksą wersję z ksenonami sterowanymi ręcznie?
Pewnie ktoś miał natomiast nie wydaje mi się by każde auto było homologowane na dany kraj choć różne homologacje są u nas a w Czechach tak myślę bo część jest dopuszczana u nich a u nas nie ,,

jest dokładnie tak jak Turboni pisze były takie wersje i tak były sprzedawane zgodnie z przepisami ja jadę na tej formie bo mam auto z przed liftu gdzie były montowane xenony z manualnym ustawieniem choć lampy mam chyba też z 2003 roku ,,,

co do fizycznego sensu oślepiania to faktycznie masz rację załadowanie 3 osób i bagażu spowoduje świecenie w korony drzew a nie w drogę , wiec czy mamy xenon czy zwykłe lampy będziemy oślepiać ... i tak zresztą się dzieje na drogach ,,
Pomiary AFR i strojenie LPG z AFR-Strojenie LPG i inne porady
V40-1.9 T4 -wałki z 2.0 N/A-Filtr 1000ccm-Down pipe 3 cale-CAT-magnaflow-pompa -hamulcowa 1 cal -Xenon 6000 K

Awatar użytkownika
jacekstv
Turysta
Posty: 28
Rejestracja: 1 gru 2017, o 23:35
Model: v40
Silnik: 1.9
moc: 105
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Niemcy
imię: Jacek

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: jacekstv » 9 gru 2017, o 23:56

RIPPER pisze:Pewnie ktoś miał natomiast nie wydaje mi się by każde auto było homologowane na dany kraj choć różne homologacje są u nas a w Czechach tak myślę bo część jest dopuszczana u nich a u nas nie ,,
Do 2004r (1 maj ) auto musiało uzyskać homologacje polska po tym okresie obowiązywały przepisy UE i wszystkie auta wyprodukowane w UE uzyskiwały homologacje, przed tym okresem producent musiał wystąpić o homologacje aby mógł sprzedawać auto w naszym kraju
RIPPER pisze:co do fizycznego sensu oślepiania to faktycznie masz rację załadowanie 3 osób i bagażu spowoduje świecenie w korony drzew a nie w drogę , wiec czy mamy xenon czy zwykłe lampy będziemy oślepiać ... i tak zresztą się dzieje na drogach ,,
Ksenony powodowały szerszy (niż standardowe żarówki halogenowe) strumień światła, co znacznie oślepiały kierowców jadących z przeciwnego kierunku jazdy, stąd to samo-poziomowanie.
A to ze w normalnych po doładowaniu tez oślepiały, ustawodawca tego nie przewidział(stary przepis ) ot takie prawo.

Awatar użytkownika
RIPPER
Administrator
Posty: 6836
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 11:03
Model: V40
Silnik: 1.9 T4
moc: 200+
Rocznik: 1997
wiek: 37
Skąd jesteś?: Krakow
imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków

Re: [V40 T3 03r] Xenony bez samopoziomowania

Post autor: RIPPER » 10 gru 2017, o 00:26

Nie bijmy piany

to raz ,,jak mówisz szerszy ja to rozumiem na prawo i lewo co poprawia widoczniość lewego pasa i pobocza natomiast nie idzie to w górę czyli w oczy pojazdu z przeciwka ,, oczywiście xenon generuje dużo wiecej światła określanego w Lumenach ale też warto pamiętać o osłonach wykonanych fabrycznie ,, mam porównanie bo bawiłem się z Hidami h1 i H7 one dużo wiecej rzucały na drogę niż mój fabryczny D2R ..

można to podsumować badaniami Philipsa nad żarówkami h4 i h7 w technologi LED technologia już opracowana ale przepisy UE w dupieeee

co oznacza że mogli byśmy latać na legalu na ledach (choć jest to określone że nie do wszystkich pojazdów była by nabyta homologacja ) gdyby nie buuuce z Komisji UE ... czy czegoś tam .. co nie pozwala bo wolą określać długość i kont banana i że ślimak to ryba a marchewka to owoc nić zgodzić się na leda w lampie halogenowej ,,
Pomiary AFR i strojenie LPG z AFR-Strojenie LPG i inne porady
V40-1.9 T4 -wałki z 2.0 N/A-Filtr 1000ccm-Down pipe 3 cale-CAT-magnaflow-pompa -hamulcowa 1 cal -Xenon 6000 K

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”