[V40, 1.9 Di, 03r] Brak świateł stopu

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
okrutnyk
Posty: 9
Rejestracja: 16 maja 2017, o 20:34
Model: V40
Silnik: 1.9 DI
moc: 102 KM
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Radomsko
imię: Szymon

[V40, 1.9 Di, 03r] Brak świateł stopu

Post autor: okrutnyk » 2 sty 2018, o 14:22

Witam wszystkich, mam problem z brakiem świateł stopu. Bezpiecznik ok, czujnik stopu w pedale hamulca również sprawny, żarówki sprawdzone...Na kostkę czujnika stopu prze pedale hamulca nie dochodzi w ogóle zasilanie ( + ) czy tak powinno być? Wyczytałem gdzieś na forum, że volvo ma sterowanie po przez masę ( - ) czy to prawda ?? Jeszcze został do sprawdzenia przekaźnik jeżeli jest ?
I tu moje kolejne zapytanie który przekaźnik odpowiada za światła stopu w volvo V40 ( jeżeli taki istnieje ) ??
Bardzo proszę kolegów poradę :-)

Awatar użytkownika
rascal09
Turysta
Posty: 48
Rejestracja: 30 lis 2017, o 12:12
Model: S40
Silnik: B4194T
moc: 200 KM
Rocznik: 1998
wiek: 30
Skąd jesteś?: Olesnica
imię: Marek

Re: [V40, 1.9 Di, 03r] Brak świateł stopu

Post autor: rascal09 » 7 sty 2018, o 16:16

Między czujnikiem w pedale hamulca, a światłami stopu jest jeszcze moduł CEM. Jak zdejmiesz osłonę pod kierownicą to jest to pucha zaraz za dźwignią otwarcia maski. Możliwe, że będziesz miał ten moduł do naprawy/wymiany.

Ale na początek sprawdź czy do czujnika przy hamulcu dochodzi napięcie. Jeśli tak, to sprawdź połączenie między czujnikiem, a wtyczką kostki B modułu CEM na pinie 3 (różowo-czarny).

Później do świateł stopu są po drodze dwie kostki. Aby je wykluczyć to zdjąłbym kostkę B z CEM i podał "plus" na żarówki, czyli na pin 10 (brązowo-czarny). To prawda, że w aucie jest sterowanie masą, ale żarówki plusem. Będę miał chwilę to Ci to sprawdzę. Jeśli po podłączeniu do kostki działają światła to CEM nawalił, możliwe, żeby tylko przekaźnik w nim.

Ewentualnie sprawdź masę od lamp. Masa w V40 jest bodajże pod lewą lampą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”