poduszki powietrzne vs miska olejowa

Pytania i porady przed zakupem samochodu
Awatar użytkownika
ppwwkk
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2017, o 15:40
Model: V40
Silnik: D3
moc: 150 KM
Rocznik: 2015
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Tomasz

poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: ppwwkk » 13 sty 2017, o 17:16

Witam,
Przymierzam się do zakupu używanej V40.
Mam pytanie do użytkowników tego modelu, szczególnie zaglądających pod maskę.
Czy jeżeli auto dostało delikatnie z przodu i lekko pękła miska olejowa, można przyjąć że na pewno wywaliło poduszki powietrzne?
Nie mogę znaleźć zdjęć jak to jest umiejscowione. Dodam, że chłodnica nie ucierpiała.
Ma ktoś jakieś doświadczenia. Ze zdjęć aut uszkodzonych na popularnym serwisie aukcyjnym widzę, że przy niewielkich obrażeniach poduszki często się wystrzelone???

Pozdrawiam PPWWKK

Awatar użytkownika
Yaro
Moderator
Posty: 8329
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:59
Model: C30/V40
Silnik: D4164T/B5254T12
moc: 109/254
Rocznik: 2013
wiek: 38
Skąd jesteś?: NowaPogorzel
imię: Piotrek

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: Yaro » 13 sty 2017, o 20:20

ppwwkk pisze:Czy jeżeli auto dostało delikatnie z przodu i lekko pękła miska olejowa, można przyjąć że na pewno wywaliło poduszki powietrzne?
To że pękła miska nie oznacza że musiały wywalić poduchy. Miska jest z lekkich stopów i nie potrzeba dużej siły żeby ją uszkodzić.
Drugim tematem jest w jaki sposób auto zostało uszkodzone. Może dostało lekkiego dzwona i siłą pędu wjechało na np. wystający kamień czy coś innego dość twardego leżącego na glebie.
Najlepiej niech sprzedający wypowie się w tym temacie, chyba że to handlarz nieznający historii auta.
A co do poduch to potrzebny jest konkretny strzał żeby wypaliły. Choć i na to nie ma reguły bo znam przypadek że gość uderzył pięścią w poduchę kierowcy i ta wybuchła :lol1:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Borysław
Volvo Fan
Posty: 4525
Rejestracja: 19 mar 2016, o 22:41
Model: Laguna 3
Silnik: F4RT
moc: 170
Rocznik: 2008
wiek: 37
Skąd jesteś?: Siechnice
imię: Robert
Lokalizacja: Siechnice

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: Borysław » 13 sty 2017, o 23:02

Kumpel kiedyś wrzucił kierownicę do bagażnika i łapał klapę po podwórku.Ja przyrąbałem pięścią w klakson i poducha strzeliła.Prawie wtedy sobie własną ręką zęby wybiłem.
Miałem wypadek Sprinterem i poducha została cała.Chyba nie ma na to reguły a czujników jest kilka rodzajów.
Przeważnie są uderzeniowe na przednich podłużnicach jakieś 20 cm od mocowania belki ale też tzw przeciążeniowe.
Możesz sobie porównać strzał z pięści kiedy poducha odpala a do tej foty gdzie jest cała:
Obrazek
Obrazek

Moje Wozidełko
Poprzednie wozidło V40

Awatar użytkownika
ppwwkk
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2017, o 15:40
Model: V40
Silnik: D3
moc: 150 KM
Rocznik: 2015
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Tomasz

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: ppwwkk » 14 sty 2017, o 12:46

Oczywiście nie spodziewałem się zero-jedynkowej odpowiedzi
W nowych autach (nowa V40 na pewno jest w tym worku) sprawa z czujnikami poduszek jest trochę bardziej skomplikowana
Z tego co opowiadają ludzie z AUTOLIVa (zakład pd Wrocławiem - robią poduszki) aktualnie jest kilka czujników skorelowanych ze sobą - żeby poduszka wystrzeliła musi być sygnał zwrotny z ?(3) czujników - eliminuje to przypadki, o których każdy słyszał "chłop najechał dynamicznie na krawężnik i wybiło mu zęby".
Eliminuje to również takie przypadki jak wspomniane uderzenie pięścią.
Dzisiaj systemy bezpieczeństwa są ściśle powiązane z pasami, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że po kolizji ten układ nie funkcjonuje już tak jak powinien
Przypadek Twojego Mercedesa (Borysław) bardzo ciekawy - wręcz niemożliwe wydaje się, żeby przy takiej kolizji poduchy zostały całe.

Bardziej interesuje mnie umiejscowienie miski w V40 po >2012. Jak wspomniałem wcześniej chłodnica nie ucierpiała.

Awatar użytkownika
Yaro
Moderator
Posty: 8329
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:59
Model: C30/V40
Silnik: D4164T/B5254T12
moc: 109/254
Rocznik: 2013
wiek: 38
Skąd jesteś?: NowaPogorzel
imię: Piotrek

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: Yaro » 14 sty 2017, o 16:14

Skoro wiesz o takich rzeczach
ppwwkk pisze:Z tego co opowiadają ludzie z AUTOLIVa (zakład pd Wrocławiem - robią poduszki) aktualnie jest kilka czujników skorelowanych ze sobą - żeby poduszka wystrzeliła musi być sygnał zwrotny z ?(3) czujników - eliminuje to przypadki, o których każdy słyszał "chłop najechał dynamicznie na krawężnik i wybiło mu zęby".
Eliminuje to również takie przypadki jak wspomniane uderzenie pięścią.
Dzisiaj systemy bezpieczeństwa są ściśle powiązane z pasami, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że po kolizji ten układ nie funkcjonuje już tak jak powinien
to w jakim celu pytania tego typu
ppwwkk pisze:Czy jeżeli auto dostało delikatnie z przodu i lekko pękła miska olejowa, można przyjąć że na pewno wywaliło poduszki powietrzne?
A miska w jakim typie silnika? D3 jak u Ciebie w profilu? |Czy może jakiś inny silnik?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ppwwkk
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2017, o 15:40
Model: V40
Silnik: D3
moc: 150 KM
Rocznik: 2015
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Tomasz

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: ppwwkk » 14 sty 2017, o 21:33

D3

Awatar użytkownika
Borysław
Volvo Fan
Posty: 4525
Rejestracja: 19 mar 2016, o 22:41
Model: Laguna 3
Silnik: F4RT
moc: 170
Rocznik: 2008
wiek: 37
Skąd jesteś?: Siechnice
imię: Robert
Lokalizacja: Siechnice

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: Borysław » 14 sty 2017, o 22:54

ppwwkk pisze:wręcz niemożliwe wydaje się, żeby przy takiej kolizji poduchy zostały całe
Jednak nie wystrzeliła.Była na 100% sprawna.
Obrazek

Moje Wozidełko
Poprzednie wozidło V40

Awatar użytkownika
ppwwkk
Posty: 4
Rejestracja: 11 sty 2017, o 15:40
Model: V40
Silnik: D3
moc: 150 KM
Rocznik: 2015
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Tomasz

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: ppwwkk » 15 sty 2017, o 21:42

A może ktoś się orientuje czy jest jakiś patent na sprawdzenie, czy oryginalne poduszki są na miejscu?
Czy ASO może mi to potwierdzić przy serwisie czy opierają się jedynie na odczycie z komputera?

PPWWKK

Awatar użytkownika
Borysław
Volvo Fan
Posty: 4525
Rejestracja: 19 mar 2016, o 22:41
Model: Laguna 3
Silnik: F4RT
moc: 170
Rocznik: 2008
wiek: 37
Skąd jesteś?: Siechnice
imię: Robert
Lokalizacja: Siechnice

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: Borysław » 15 sty 2017, o 21:55

Najpewniej jest sprawdzenie fizyczne czyli demontaż.
Obrazek

Moje Wozidełko
Poprzednie wozidło V40

Awatar użytkownika
Yaro
Moderator
Posty: 8329
Rejestracja: 8 paź 2014, o 21:59
Model: C30/V40
Silnik: D4164T/B5254T12
moc: 109/254
Rocznik: 2013
wiek: 38
Skąd jesteś?: NowaPogorzel
imię: Piotrek

Re: poduszki powietrzne vs miska olejowa

Post autor: Yaro » 15 sty 2017, o 22:09

ppwwkk na logikę.

Piszesz że w nowszych autach są inne systemy blebleblebleblee.....
Czy myślisz że gdyby nie było praktycznie najważniejszego elementu jakim jest poduszka powietrzna system srs nie wykryłby tego?
W naszych autach przerwany obwód np przez głupią wtyczkę od razu krzyczy z deski a pytasz jak to wygląda w V40 II gen.
Druga sprawa to jak napisał Borysław. Gdyby były jakieś przygody, no to sorry, ale jak wywali w takim aucie, to ciężko nie zauważyć że coś było grzebane przy desce czy innych elementach tapicerki. I raczej nikt nie uwierzy że był wymieniany silnik wentylatora bo się upalił ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zanim kupisz Volvo”