Pojazd zabytkowy, pojazd historyczny

Awatar użytkownika
Raven Volvo
Zapaleńcy
Model: V40
Silnik: B4184S9
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Wa-wa

Pojazd zabytkowy, pojazd historyczny

Post autor: Raven Volvo » 30 cze 2024, o 08:17

Dzień dobry,
czy ktoś podejmował próbę uzyskać status pojazdu zabytkowego/historycznego marki Volvo?

Awatar użytkownika
Tomek81
Początkujący
Silnik: 2.0T
moc: 163
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: Opole
imię: Tomek

Re: Pojazd zabytkowy, pojazd historyczny

Post autor: Tomek81 » 30 cze 2024, o 20:34

W tym roku przepisy trochę się zmieniły albo raczej wyśrubowały. Z tego co pamiętam zmieniło sie, że zamiast 25 lat od zakończenia produkcji jest 30 albo 35 lat. Wyjątkiem jest posiadana kolekcja, wtedy występują ustępstwa i można dokładać kolejne auta, które mają mniej jak 30-35 lat

Awatar użytkownika
Borysław
Volvo Fan
Model: Laguna 3
Silnik: F4RT
moc: 170
Rocznik: 2008
Skąd jesteś?: Siechnice
imię: Robert

Post autor: Borysław » 30 cze 2024, o 21:17

Kupiłem specjalnie Golfa 3 aby zarejestrować go na żółte blachy.Pisuar zmienił przepisy i teraz musi mieć 30 lat. Można dogadać się z właścicielem zabytku ale musi być wpisany jako współwłaściciel więc robi się problem ze sprzedażą, pozwleniem wyjazdu za granicę a i ten może zrobić cię w konia i żądać czegokolwiek, bo ludzie są różni.
Obrazek

Moje Wozidełko
Poprzednie wozidło V40

Awatar użytkownika
Piotr89
Debeściak
Silnik: D4192T2
moc: 95
Rocznik: 1999
Skąd jesteś?: Gdansk
imię: Piotr

Post autor: Piotr89 » 6 lip 2024, o 21:10

Każde starostwo/województwo może mieć inny wiek ustalony do rejestracji auta jako zabytek. Warto podejść do starostwa gdzie się chce zarejestrować pojazd i dopytać co i jak. W moim przypadku dostałem namiar gdzie i u kogo to załatwię. Podjechłem do faceta i wszystko mi wytłumaczył....krótko mówią na chwile obecną dla naszych aut powinna być ustalona kategoria np. historyczny pojazd. Pozwoliło by to na pozostawienie starszych aut przy życiu, a tak to złom i żyletki. Kolekcja to dwa auta zarejestrowane na zabytek tej samej marki i do tego można zarejestrować trzeci młodszy.

Jeszcze dużo zależy od fantazji konserwatora zabytków. Wystarczy że ktoś już zarejestrował takie auto na zabytek jak Ty chcesz i możesz dostać odmowę....
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Raven Volvo
Zapaleńcy
Silnik: B4184S9
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Wa-wa

Post autor: Raven Volvo » 19 lip 2024, o 11:13

Serdecznie dziękuję za wszystkie udzielone informacje.
Moje Volvo V40 było wyprodukowane w maju 2022 r.
Prawdopodobnie nie będę mógł zarejestrować swój samochód jako historyczny bez pomocy innej osoby, która posiada samochody historyczne.
Czy jest na forum osoba, która może znać kolekcjonera samochodów osobowych w Wwie lub okolicach i jest na tyle uprzejma, by pomóc w rejestracji pojazdu historycznego/zabytkowego ?
Dziękuję za podpowiedzi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym.”