[V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

Wszelkie problemy z mechaniką
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
KrystianK
Posty: 7
Rejestracja: 26 lip 2020, o 23:10
Model: V40
Silnik: 2,0
moc: 100 kW
Rocznik: 2000
Skąd jesteś?: Rzeszow
imię: Kris

[V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

Post autor: KrystianK » 20 maja 2026, o 22:48

Cześć,
pan mechanik stwierdził że dwumasa do wymiany. Ale że to koszt spory to postanowiliśmy przyoszczędzić i wstawić koło jednomasowe. I nawet znalazł w okolicy ze stacji demontażu: koło z dociskiem tylko że tarcza się już nie nadaje.
I tu się okazuje że na tym może być koniec, bo taka tarcza nie jest do dostania, to znaczy taka żeby pasowała do mojej skrzyni M56 która ma na wałku/wypuście 20 zębów, 228 mm średnicy i sprężyny.

Moje pytania, jak namierzyć numer OE takiej tarczy i czy takie istnieją, ktoś z Was robił coś takiego?

Wyczytałem że te skrzynie w przedlifcie szły bez dwumasy i im to bez różnicy. Ale jak szukałem na stronie internetowa podróbka VIDA to przed 2000 rokiem z silnikami B4204S takiej skrzyni nie pokazuje

Awatar użytkownika
Dolin83
Zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 17:36
Model: S40
Silnik: 1.9
moc: 115
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: SwieradowZdroj
imię: Grzegorz

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

Post autor: Dolin83 » 23 maja 2026, o 07:20

No jestem ciekaw jak się temat rozwinie. W poprzednim swoim S40 (1.9) jak mi padła dwumasa mocno korciło mnie żeby spróbować wstawić zwykle sprzęgło bo we wcześniejszych rocznikach takie było wysadzane. Ale nie miałem czasu na eksperymenty i wsadziłem dwumase. Teraz w aktualnym którym jeżdżę powoli dwumasa się odzywa. I zastanawiam się czy rozpruwać pierwsze Volvo i wyciągać dwumase która ma z 10 tys najechane czy może spróbować ze zwykłym sprzęgłem...

Awatar użytkownika
Piotr89
Debeściak
Posty: 592
Rejestracja: 22 lut 2017, o 00:20
Model: V40
Silnik: D4192T2
moc: 95
Rocznik: 1999
Skąd jesteś?: Gdansk
imię: Piotr

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

Post autor: Piotr89 » 23 maja 2026, o 21:40

masz zjechaną tarcze to może daj do obicia samą okładzinę. kiedyś tak zrobiłem w mojej v-ce i ponad 100 tyś tak zrobiłem aż auto poszło na żyletki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Robbie 70
Debeściak
Posty: 391
Rejestracja: 18 gru 2017, o 04:39
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Rybnik
imię: Pawel

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

Post autor: Robbie 70 » 27 maja 2026, o 08:54

KrystianK pisze:
20 maja 2026, o 22:48
Cześć,
pan mechanik stwierdził że dwumasa do wymiany. Ale że to koszt spory to postanowiliśmy przyoszczędzić i wstawić koło jednomasowe. I nawet znalazł w okolicy ze stacji demontażu: koło z dociskiem tylko że tarcza się już nie nadaje.
I tu się okazuje że na tym może być koniec, bo taka tarcza nie jest do dostania, to znaczy taka żeby pasowała do mojej skrzyni M56 która ma na wałku/wypuście 20 zębów, 228 mm średnicy i sprężyny.

Moje pytania, jak namierzyć numer OE takiej tarczy i czy takie istnieją, ktoś z Was robił coś takiego?

Wyczytałem że te skrzynie w przedlifcie szły bez dwumasy i im to bez różnicy. Ale jak szukałem na stronie internetowa podróbka VIDA to przed 2000 rokiem z silnikami B4204S takiej skrzyni nie pokazuje
Musisz już na etapie wyboru wersji samochodu określić rocznik, silnik i jest też listbox PRZENOSZENIE. I tam wybrać M56.
Wtedy Ci pokaże dane dla tej skrzyni.

Obrazek

Obrazek
proszę bardzo

Dałem link do zdjęcia bo nie wiem o co chodzi z tym wstawianiem zdjęć z IMGUR'a. Robię jak kiedyś tzn. wstawiam copylink między tagi IMG ale nie działa.

Edit:
Dziękuję Szanownej Administracji za pomoc i oświecenie. Czyli jednak trzeba coś edytować w copylinku z IMGUR'a :roll:

Awatar użytkownika
KrystianK
Posty: 7
Rejestracja: 26 lip 2020, o 23:10
Model: V40
Silnik: 2,0
moc: 100 kW
Rocznik: 2000
Skąd jesteś?: Rzeszow
imię: Kris

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

Post autor: KrystianK » 5 cze 2026, o 18:45

Robbie 70 pisze:
27 maja 2026, o 08:54
Musisz już na etapie wyboru wersji samochodu określić rocznik, silnik i jest też listbox PRZENOSZENIE. I tam wybrać M56.
Wtedy Ci pokaże dane dla tej skrzyni.
Wiem, że mogę podać te dane i mi pokaże info dla mojej konfiguracji , tylko że jest to jedna jedyna konfiguracja z tym silnikiem i tą skrzynią, połączonych za pośrednictwem koła dwumasowego i sztywnej tarczy.
Ale nawet wyszukiwanie tarczy po numerze 8689969 podanym na stronie, daje wyniki tarcz z 23 zębami.

Jak na catcar nie uzupełnię silnika tylko samą skrzynię i rocznik to pokarze mi to, więcej silników ale uturbione, nie sprawdzałem, ale zakładam że wszystkie z dwumasą.

Co do tarczy z zestawu ze złomu, problemem nie są okładziny, tylko luzy wewnętrznego elementu, poprzeczne i skrętne. Po prostu grzechotka.


Tak więc obecnie oczekuję na zamontowanie nowego koła dwumasowego.


A jeszcze jedno pytanie. Na zdjęciu koło dwumasowe na górze i jednomasowe na dole przyłożone razem zębami wieńca.
I są zęby dla czujnika położenia wału, ale inne. Na górze duża przerwa, a na dole ząb i przerwa, na szerokości przerwy na górze.

Czy taka różnica mogłaby powodować potem jakieś błędy sterowania?

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechaniczne”