Strona 1 z 1

[V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

: 20 maja 2026, o 22:48
autor: KrystianK
Cześć,
pan mechanik stwierdził że dwumasa do wymiany. Ale że to koszt spory to postanowiliśmy przyoszczędzić i wstawić koło jednomasowe. I nawet znalazł w okolicy ze stacji demontażu: koło z dociskiem tylko że tarcza się już nie nadaje.
I tu się okazuje że na tym może być koniec, bo taka tarcza nie jest do dostania, to znaczy taka żeby pasowała do mojej skrzyni M56 która ma na wałku/wypuście 20 zębów, 228 mm średnicy i sprężyny.

Moje pytania, jak namierzyć numer OE takiej tarczy i czy takie istnieją, ktoś z Was robił coś takiego?

Wyczytałem że te skrzynie w przedlifcie szły bez dwumasy i im to bez różnicy. Ale jak szukałem na stronie internetowa podróbka VIDA to przed 2000 rokiem z silnikami B4204S takiej skrzyni nie pokazuje

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

: 23 maja 2026, o 07:20
autor: Dolin83
No jestem ciekaw jak się temat rozwinie. W poprzednim swoim S40 (1.9) jak mi padła dwumasa mocno korciło mnie żeby spróbować wstawić zwykle sprzęgło bo we wcześniejszych rocznikach takie było wysadzane. Ale nie miałem czasu na eksperymenty i wsadziłem dwumase. Teraz w aktualnym którym jeżdżę powoli dwumasa się odzywa. I zastanawiam się czy rozpruwać pierwsze Volvo i wyciągać dwumase która ma z 10 tys najechane czy może spróbować ze zwykłym sprzęgłem...

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

: 23 maja 2026, o 21:40
autor: Piotr89
masz zjechaną tarcze to może daj do obicia samą okładzinę. kiedyś tak zrobiłem w mojej v-ce i ponad 100 tyś tak zrobiłem aż auto poszło na żyletki

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

: 27 maja 2026, o 08:54
autor: Robbie 70
KrystianK pisze:
20 maja 2026, o 22:48
Cześć,
pan mechanik stwierdził że dwumasa do wymiany. Ale że to koszt spory to postanowiliśmy przyoszczędzić i wstawić koło jednomasowe. I nawet znalazł w okolicy ze stacji demontażu: koło z dociskiem tylko że tarcza się już nie nadaje.
I tu się okazuje że na tym może być koniec, bo taka tarcza nie jest do dostania, to znaczy taka żeby pasowała do mojej skrzyni M56 która ma na wałku/wypuście 20 zębów, 228 mm średnicy i sprężyny.

Moje pytania, jak namierzyć numer OE takiej tarczy i czy takie istnieją, ktoś z Was robił coś takiego?

Wyczytałem że te skrzynie w przedlifcie szły bez dwumasy i im to bez różnicy. Ale jak szukałem na stronie internetowa podróbka VIDA to przed 2000 rokiem z silnikami B4204S takiej skrzyni nie pokazuje
Musisz już na etapie wyboru wersji samochodu określić rocznik, silnik i jest też listbox PRZENOSZENIE. I tam wybrać M56.
Wtedy Ci pokaże dane dla tej skrzyni.

Obrazek

Obrazek
proszę bardzo

Dałem link do zdjęcia bo nie wiem o co chodzi z tym wstawianiem zdjęć z IMGUR'a. Robię jak kiedyś tzn. wstawiam copylink między tagi IMG ale nie działa.

Edit:
Dziękuję Szanownej Administracji za pomoc i oświecenie. Czyli jednak trzeba coś edytować w copylinku z IMGUR'a :roll:

Re: [V40 2000 B4204S2 M56] Zastąpienie koła dwumasowego jednomasowym

: 5 cze 2026, o 18:45
autor: KrystianK
Robbie 70 pisze:
27 maja 2026, o 08:54
Musisz już na etapie wyboru wersji samochodu określić rocznik, silnik i jest też listbox PRZENOSZENIE. I tam wybrać M56.
Wtedy Ci pokaże dane dla tej skrzyni.
Wiem, że mogę podać te dane i mi pokaże info dla mojej konfiguracji , tylko że jest to jedna jedyna konfiguracja z tym silnikiem i tą skrzynią, połączonych za pośrednictwem koła dwumasowego i sztywnej tarczy.
Ale nawet wyszukiwanie tarczy po numerze 8689969 podanym na stronie, daje wyniki tarcz z 23 zębami.

Jak na catcar nie uzupełnię silnika tylko samą skrzynię i rocznik to pokarze mi to, więcej silników ale uturbione, nie sprawdzałem, ale zakładam że wszystkie z dwumasą.

Co do tarczy z zestawu ze złomu, problemem nie są okładziny, tylko luzy wewnętrznego elementu, poprzeczne i skrętne. Po prostu grzechotka.


Tak więc obecnie oczekuję na zamontowanie nowego koła dwumasowego.


A jeszcze jedno pytanie. Na zdjęciu koło dwumasowe na górze i jednomasowe na dole przyłożone razem zębami wieńca.
I są zęby dla czujnika położenia wału, ale inne. Na górze duża przerwa, a na dole ząb i przerwa, na szerokości przerwy na górze.

Czy taka różnica mogłaby powodować potem jakieś błędy sterowania?

Obrazek