[V40 all] tapicerka z klapy bagażnika

Wszystko co dotyczy wnętrza auta
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik używając nawiasów [ ]
Format:[S40 2001] Opada podsufitka
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

[V40 all] tapicerka z klapy bagażnika

Post autor: Janek_wro » 15 lip 2020, o 21:53

Witajcie,
Takie mam plastikowe rozterki...
Potrzebuję wyciąć ze dwa okrągłe otwory, fi rzędu 16-20mm, w tapicerowanej wkładce klapy bagażnika.
Ten materiał to obustronnie "misiek", i zaprasowane coś pomiędzy, wygląda na jakiś twardszy plastik.

Obrazek

I zastanawiam się nad stosowną techniką. Doradzicie coś? Chciałbym żeby wyszły mi w miarę równe krawędzie otworu, za jednym razem.
Wiercenie jakiekolwiek chyba odpada, bo przy tej średnicy otworu to "miśka" poszarpie i potarmosi.
Rozważałem wykrojnik i wyciskanie praską. Na wykładzinę zadziała. Tylko jak zniesie to plastik? Jak będzie kruchy to chrupnie mi gdzieś w poprzek. Możnaby zastosować wykrojnik z podgrzaniem na gorąco. Od razu ładnie zblokuje krawędzie włókien, więc się nie będą troczyć.
Może jeszcze prościej - wycięcie metodą struny na gorąco. Tylko nie zadziała jeśli plastik zbrojny czymś nietopliwym.
Jakbym miał na czym potrenować, to bym spróbował wszystkiego z powyższych. A tak muszę zrobić dobrze już pierwsze podejście do materiału.
Przemyślenia mile widziane. Może ktoś miał doświadczenia.

Zapyta ktoś 'po co mi to?' Planuję osadzić 2 skromne LED downlights. Wkleić w tą tapicerkę. Potem do tego odrobinę elektroniki... Będą świecić tylko przy podniesionej klapie, i tylko jeśli ciemno na dworze.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

huntingspawn
Debeściak
Posty: 468
Rejestracja: 22 wrz 2016, o 16:57
Model: v40
Silnik: 2.0
moc: 140KM
Rocznik: 1996
wiek: 33
Skąd jesteś?: Ostojow
imię: Bartek

Re: [V40 all] tapicerka z klapy bagażnika

Post autor: huntingspawn » 15 lip 2020, o 22:10

Można by spróbować otwornicą diamentową do płytek. Nie ma ostrych końców (zębów) więc nie powinno poszarpać miśka i z plastikiem da radę. Do tego możesz na sztuki dokupić rozmiar jaki potrzebujesz.
Do samego plastiku wystarczy zwykła otwornica z małymi zębami. W żabie tak dorabiałem dodatkowe gniazdo zasilania na usb w schowku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
SzalonyŁoś
Debeściak
Posty: 105
Rejestracja: 8 cze 2020, o 11:54
Model: v40
Silnik: B4164S2
moc: 109
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: kraj
imię: poldek

Re: [V40 all] tapicerka z klapy bagażnika

Post autor: SzalonyŁoś » 20 lip 2020, o 14:05

Tak jak huntingspawn polecam otwornice na małych obrotach można ładnie wyciąć i równo. Często używam i efekt jest ok otwory równe , ważne by wiercić pomału i delikatnie w ten czas wychodzi ładnie.
Z DEDRY najmniejsza jest D19 mm.
Jak będziesz używał otwornicy to z wiertłem centralnym daje to prowadzenie i nie poszarpie krawędzi.

Awatar użytkownika
strzelec11
Turysta
Posty: 26
Rejestracja: 2 mar 2021, o 11:22
Model: v40
Silnik: 2.0
moc: 136KM
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: Bydgoszcz
imię: piotr

Re: [V40 all] tapicerka z klapy bagażnika

Post autor: strzelec11 » 27 mar 2021, o 19:49

witaj jest jeszcze opcja frezem do zawiasów puszkowych ma centralne prowadzenie i tnie na początku obrys, także nie powinno poszarpać niczego.

Awatar użytkownika
LitwinGdańsk
Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 26 sty 2021, o 01:27
Model: V40
Silnik: 1.9D
moc: 115KM
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Gdansk
imię: Lukasz

Re: [V40 all] tapicerka z klapy bagażnika

Post autor: LitwinGdańsk » 12 kwie 2021, o 12:15

huntingspawn pisze:
15 lip 2020, o 22:10
Można by spróbować otwornicą diamentową do płytek. Nie ma ostrych końców (zębów) więc nie powinno poszarpać miśka i z plastikiem da radę. Do tego możesz na sztuki dokupić rozmiar jaki potrzebujesz.
Do samego plastiku wystarczy zwykła otwornica z małymi zębami. W żabie tak dorabiałem dodatkowe gniazdo zasilania na usb w schowku.
Dokładnie ! Na codzien kładę kafle itd wykończenie wnętrz. Robiłem tak w espasie . Tylko nie przesadzaj z obrotami

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: [V40 all] tapicerka z klapy bagażnika

Post autor: Janek_wro » 12 kwie 2021, o 22:10

Powiercone już dawno temu, czas chyba zamknąć wątek... Wówczas zdecydowałem się na otwornicę diamentową do gresu. Ostatecznie wybrałem fi 12mm, gdyż wybór padł jednak na soczewki 13mm z LED 3W.
Wiadomo, takie wiertło zawsze rozbije przy wierceniu "z ręki". Wyszło w sam raz, po drobnym doszlifowaniu pasowało na ciasne wklejenie soczewek.
Otwory wyszły tak:
IMG_20200723_212325-m.jpg
IMG_20200723_212426-m.jpg
Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Wnętrze”