[S/V40 all] Przyciski panelu nawiewu

Wszystko co dotyczy wnętrza auta
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik używając nawiasów [ ]
Format:[S40 2001] Opada podsufitka
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: [S/V40 all] Przyciski panelu nawiewu

Post autor: Janek_wro » 27 kwie 2021, o 07:10

VictorianSol pisze:
26 kwie 2021, o 13:55
postanowiłem zapytać elektromechanika o wycenę.
Co do 'elektromechanika' to ja bym mial nieco watpliwosci. Już lepiej sprobuj serwis RTV. Taki przynajmniej podejdzie do płytki z lepszą starannością.
Zresztą, zrób elektromechanikowi test - zapytaj czy posiada i korzysta z odsysacza do cyny. Jak zrobi głupią minę, to już wiesz co robić.

Przy wymianie potencjometra moze być jeszcze jeden skutek uboczny - sciezka rezystancyjna w nowych potencjometrach potrafi miec fizyczny początek w ciut innych miejscach. Więc rezystancje odczytane przez procesor (w zasadzie napięcia, ale mniejsza o to) są na indeksach pokrętła nieco inne niż powinny. Najpopularniejszy objaw - brak działającej pozycji nawiewu AUTO.

PS. Miałeś chyba przełożyć całą plytke z jednego do drugiego. Czy w obu potencjometr z usterką?
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
stendeck
Turysta
Posty: 21
Rejestracja: 29 kwie 2019, o 19:23
Model: V40
Silnik: 1.6
moc: 109
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: Krakow
imię: Michal

Re: [S/V40 all] Przyciski panelu nawiewu

Post autor: stendeck » 27 kwie 2021, o 23:07

Bawiłem się w wymianę panelu nawiewu na jesieni. W moim objawy podobne: wariujący nadmuch, pokrętło od ogrzewania raz działało, raz nie. Na chwilę - kilka miesięcy pomogło psiknięcie płynem do czyszczenia potencjometrów, ale potem problem wrócił.
W efekcie na aledrogo kupiłem w miarę tani panel, oznaczony jako sprawny (jestem noga z lutowania, chciałem tego uniknąć). W nowym ogrzewanie owszem działało, ale sam nawiew dmuchał na maksa. Skończyło się na zakupie potencjometrów i lutowaniu.
I teraz tak, samo lutowanie nie jest aż tak trudne. Potencjometry są bodajże na trzech stopkach, ale odsysacz trzeba mieć. Ogarnie to fachowiec, ogarnie to kolega wprawny w lutowaniu.
Potwierdzam co napisał kolega powyżej: potencjometry nie są dokładnie takie same jak oryginalnie. Skok jest nieco inny, co np. w moim przypadku powoduje, że między chyba między 1,5 a 2 nie ma przeskoku, a jest później dopiero. W każdym razie, zupełnie to nie przeszkadza na co dzień.

Awatar użytkownika
VictorianSol
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2021, o 22:24
Model: S40
Silnik: 1.8i
moc: 122KM
Rocznik: 2000
Skąd jesteś?: Koscierzyna
imię: Victorian

Re: [S/V40 all] Przyciski panelu nawiewu

Post autor: VictorianSol » 3 maja 2021, o 12:25

Janek_wro pisze:
27 kwie 2021, o 07:10
VictorianSol pisze:
26 kwie 2021, o 13:55
postanowiłem zapytać elektromechanika o wycenę.
Co do 'elektromechanika' to ja bym mial nieco watpliwosci. Już lepiej sprobuj serwis RTV. Taki przynajmniej podejdzie do płytki z lepszą starannością.
Zresztą, zrób elektromechanikowi test - zapytaj czy posiada i korzysta z odsysacza do cyny. Jak zrobi głupią minę, to już wiesz co robić.

Przy wymianie potencjometra moze być jeszcze jeden skutek uboczny - sciezka rezystancyjna w nowych potencjometrach potrafi miec fizyczny początek w ciut innych miejscach. Więc rezystancje odczytane przez procesor (w zasadzie napięcia, ale mniejsza o to) są na indeksach pokrętła nieco inne niż powinny. Najpopularniejszy objaw - brak działającej pozycji nawiewu AUTO.

PS. Miałeś chyba przełożyć całą plytke z jednego do drugiego. Czy w obu potencjometr z usterką?
Tak też zrobiłem i elektromechanik rzeczywiście okazał się niezbyt kompetentny, bo powiedział, że naprawa potencjometra będzie mnie kosztować 150zł, więc zamówiłem pasujący potencjometr i sam z początkującym zestawem lutowniczym, który kupiłem 2 lata temu to zlutowałem z celującym skutkiem, dmucha, wszystkie moce nawiewu działają i jest super. Teraz tylko chcę wymienić oświetlenie na taśmę led zamiast obecnych żarówek i zastanawiam się, czy taśma 12V będzie do tego odpowiednia (kolor biały).

Awatar użytkownika
Janeczek1123
Debeściak
Posty: 103
Rejestracja: 26 lip 2017, o 09:12
Model: v40
Silnik: D4192T3
moc: 115
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Lubelskie
imię: Arek

Re: [S/V40 all] Przyciski panelu nawiewu

Post autor: Janeczek1123 » 12 gru 2021, o 13:46

VictorianSol pisze:
3 maja 2021, o 12:25
Janek_wro pisze:
27 kwie 2021, o 07:10
VictorianSol pisze:
26 kwie 2021, o 13:55
postanowiłem zapytać elektromechanika o wycenę.
Co do 'elektromechanika' to ja bym mial nieco watpliwosci. Już lepiej sprobuj serwis RTV. Taki przynajmniej podejdzie do płytki z lepszą starannością.
Zresztą, zrób elektromechanikowi test - zapytaj czy posiada i korzysta z odsysacza do cyny. Jak zrobi głupią minę, to już wiesz co robić.

Przy wymianie potencjometra moze być jeszcze jeden skutek uboczny - sciezka rezystancyjna w nowych potencjometrach potrafi miec fizyczny początek w ciut innych miejscach. Więc rezystancje odczytane przez procesor (w zasadzie napięcia, ale mniejsza o to) są na indeksach pokrętła nieco inne niż powinny. Najpopularniejszy objaw - brak działającej pozycji nawiewu AUTO.

PS. Miałeś chyba przełożyć całą plytke z jednego do drugiego. Czy w obu potencjometr z usterką?
Tak też zrobiłem i elektromechanik rzeczywiście okazał się niezbyt kompetentny, bo powiedział, że naprawa potencjometra będzie mnie kosztować 150zł, więc zamówiłem pasujący potencjometr i sam z początkującym zestawem lutowniczym, który kupiłem 2 lata temu to zlutowałem z celującym skutkiem, dmucha, wszystkie moce nawiewu działają i jest super. Teraz tylko chcę wymienić oświetlenie na taśmę led zamiast obecnych żarówek i zastanawiam się, czy taśma 12V będzie do tego odpowiednia (kolor biały).
Ja zastosowałem pasek LED 12V o kolorze biały zimny i mi pasuje. Bez problemu działa ściemnianie/rozjaśnienie tak jak w zegarach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze”