[S40 2.0D 2004r] nie pali, wariują kontrolki, wycieraczki, szyby, centralny zamek, klapa bagażnika,

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
mopek
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2021, o 14:48
Model: S40
Silnik: 2.0D
moc: 136KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Myslenice
imię: Kamil

[S40 2.0D 2004r] nie pali, wariują kontrolki, wycieraczki, szyby, centralny zamek, klapa bagażnika,

Post autor: mopek » 28 gru 2021, o 15:27

Na wstępie - cześć! I przepraszam za długi temat, ale usterek dużo.

Od razu powiem, że problemy w temacie to nie wszystkie i wszystkich na pewno nie wymienię.

Z usterkami elektrycznymi bujam się już dobrych kilkanaście miesięcy i w tym czasie byłem kilka razy u elektromechanika. Za każdym razem usterka jest niby naprawiona, ale wraca po jakimś czasie. Wiem - "zmień albo mechanika albo samochód".

Problem prawdopodobnie zaczął się kilkanaście miesięcy temu, gdy nagle włączył się alarm w samochodzie. Po przekręceniu kluczyków zgasł, ale spod kierownicy wylała się woda - dzień suchy, ale możliwe że wcześniej w nocy padał deszcz. Do tej pory miałem szereg usterek:
* Nie otwierała się klapa bagażnika, przy czym deska rozdzielcza komunikowała, że klapa jest otwarta. Zdemontowałem mechanizm, sprawdziłem napięcie na kostce jak również sam mechanizm na krótko podpinając 24V. Wszystko OK. Przy którejś z kolei wizyt mechanik "naprawił" usterkę, ale podejrzewam, że tylko skasował błąd jak i pieniądze za naprawę. Po kilku tygodniach bagażnik znowu przestał się otwierać.
* Wybiórczo działały szyby i centralny zamek, ale też niezależnie od siebie. Wiecie - raz działa prawy przód reszta nie, innym razem przód nie działa, tył tak. Problem wracał i znikał, ale ostatnio nie ma go od kilku miesięcy (odpukać). (PS. Raz zablokowałem się w samochodzie przy >30° na 10 min i nie mogłem nic otworzyć).
* Powracający brak zasilania (?) deski rozdzielczej. Żadnych kontrolek, wskaźników, etc. Ale silnik działa, światła i kierunki działają, ale bez informacji na desce. Po kilku dniach samo się naprawia i znowu psuje po kilku tygodniach.
* Awaria stacyjki. Brak możliwości odpalenia. Wymiana stacyjki pomogła.

Ostatnio zdechł na ostatniej prostej pod domem, tyle co doturlałem się na podjazd. Wcześniej tego samego dnia zaczęły świrować wycieraczki tak jak na 3-poziomie, mimo że ustawione na 0. Do tego przestały działać kierunkowskazy; świeciła się kontrolka od poduszek, nie gasło światło w kokpicie. Problemy pozostały, zapala tylko na ułamek sekundy i gaśnie. Wskaźnik paliwa pokazuje że bak jest pusty, ale tankowane było tego samego dnia za 100zł. Wyświetla się błąd "srs airbag service spoed". Szukałem, ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Proszę o sugestie co mogę zrobić, żeby: odpalić, naprawić usterkę we własnym zakresie, zasugerować mechanikowi gdzie i co szukać, co wymienić.

Awatar użytkownika
SzalonyŁoś
Debeściak
Posty: 105
Rejestracja: 8 cze 2020, o 11:54
Model: v40
Silnik: B4164S2
moc: 109
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: kraj
imię: poldek

Re: [S40 2.0D 2004r] nie pali, wariują kontrolki, wycieraczki, szyby, centralny zamek, klapa bagażnika,

Post autor: SzalonyŁoś » 28 gru 2021, o 19:42

Pierwsze co bym zasugerował jak wylała się woda z pod kierownicy sprawdzić całą skrzynkę z bezpiecznikami i rozdzielnię kabli czy nie są zaśniedziałe i wszystkie złączki mają styk .
Po lewej stronie kierownicy całość się znajduje, tam schodzi się cała elektryka z auta, brak styku lub co gorsza przebicie między kablami na wtyczkach może powodować różne dziwne zdarzenia w elektryce.
Jest tam też moduł komfortu , sterowanie światłami . Mogło też spowodować przez zalanie wodą połączeń zwarcie które mogło uszkodzić moduły , jest ich kilka.
Mi przez warcie poszedł moduł klimatyzacji , uszkodziło w nim diagnostykę i po wyłączeniu zasilania nie zapamiętuje ustawień,
poszedł mi tak też licznik zasilanie jego zero jakich kolwiek wskazań.

Tak masz dość poważny problem by to wszystko ogarnąć.
Zacznij jak pisałem od sprawdzenia wizualnego czy nie ma zaśniedziałych wtyczek i przebić w nich w skrzynce rozdzielczej i skrzynce z bezpiecznikami.

Awatar użytkownika
boloate
Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 19:00
Model: S40
Silnik: 1.9
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Pawłowice
imię: Krystian

Re: [S40 2.0D 2004r] nie pali, wariują kontrolki, wycieraczki, szyby, centralny zamek, klapa bagażnika,

Post autor: boloate » 29 gru 2021, o 12:39

Moim zdaniem najpierw sprawdź skąd wzięła się ta woda, usuń ewentualną nieszczelność, potem osusz auto, a na koniec zabierz się za szukanie awarii, każda ewentualna wymiana modułu czy czyszczenie styków nic ci nie pomoże jeśli wciąż będzie dostawać się woda i degradować elektronikę.

Jeśli masz szyberdach sprawdź kanały odprowadzające wodę czy są drożne.

Awatar użytkownika
mopek
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2021, o 14:48
Model: S40
Silnik: 2.0D
moc: 136KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Myslenice
imię: Kamil

Re: [S40 2.0D 2004r] nie pali, wariują kontrolki, wycieraczki, szyby, centralny zamek, klapa bagażnika,

Post autor: mopek » 16 mar 2022, o 14:14

Trochę czasu minęło ale odpowiem jak się zakończyła sprawa, bo być może komuś to pomoże.

Problemem była... wypięta kostka pod schowkiem pasażera :whistle2 Niby pierdoła, ale nie przyszło mi to wcześniej do głowy żeby sprawdzić i dopiero jak zacząłem bezpieczniki sprawdzać to tam zerknąłem.

Po podłączeniu wszystkie błędy zniknęły, ale samochód nadal nie palił. Założyłem, że brakuje paliwa w układzie paliwowym. Próbowałem samostart - nic. Odpowietrzylem wtryski - lepiej, utrzymywał obroty, ale tylko bardzo niskie bez reakcji na pedał gazu. Nie wiem czy tak po prostu się złożyło, czy to kwestia wielokrotnych prób odpalania, ale w tym wypadku problemem był zawór EGR. Po wymianie śmiga.

Awatar użytkownika
Leon1125
Zbanowany
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2021, o 08:17
Model: V40
Silnik: 2.0t
moc: 200KM
Rocznik: 2001
Skąd jesteś?: Bialystok
imię: Kamil

Re: [S40 2.0D 2004r] nie pali, wariują kontrolki, wycieraczki, szyby, centralny zamek, klapa bagażnika,

Post autor: Leon1125 » 16 mar 2022, o 18:53

Sprawdź moduł komfortu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”