[V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
Kamcio87
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2019, o 15:50
Model: v40
Silnik: 2.0
moc: 100KW
Rocznik: 2002
wiek: 32
Skąd jesteś?: Myslowice
imię: Kamil

[V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Post autor: Kamcio87 » 12 mar 2019, o 17:32

Witam.
Od jakiegoś czasu tj od jesieni, walczę z czujnikiem temperatury zewnętrznej ( ten w zderzaku obok chłodnicy )

Problem zaczął się w listopadzie ubiegłego roku. Zaraz po odpaleniu temperatura na zewnątrz jaka pokazywał była prawidłowa po chwili jazdy pokazywało już (minus) -40 i tak podczas dalszej jazdy wskazywał.
Po zgaszeniu auta i ponownym rozruchu temperatura była prawidłowa już w danym dniu się nie wieszał.

Od jakiegoś miesiąca zaczął głupieć już całkiem więc zamówiłem nowy oryginalny czujnik w ASO ( 132zł )
Po zamontowaniu dzieje się dokładnie to samo.

Przejrzałem wtyczkę od czujnika (2 pinową) czy nie jest zaśniedziła, wyczyściłem ją i popsikałem sprejem (K2 kontakt)
Przewody od czujnika jak i sama wtyczka wyglądają wzorcowo, nie są nigdzie poprzecierane ani zagięte.
Dalej nie byłem w stanie prześwietlić kabli gdyż wchodzą pod chłodnice w taki duży solidny "peszel" wraz z innymi przewodami.
Sam peszel jest gruby, solidny i po całej długości wygląda wzorcowo.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogłoby być przyczyną?
Czy może deska rozdzielcza ma jakiś układ który mógłby głupiec i wyświetlać takie przekłamane wskazania temperatury?

Awatar użytkownika
grzeg0rz
Turysta
Posty: 20
Rejestracja: 10 maja 2016, o 12:38
Model: V40
Silnik: 1.9
moc: 115KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Torun
imię: Grzegorz

Re: [V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Post autor: grzeg0rz » 13 mar 2019, o 13:40

Mam to samo co jakiś czas pokazuje -40 potem wraca do normy. podejrzewam właśnie problem gdzieś na złączce bo to się dzieje przy większej wilgotności. Dzięki za wskazanie gdzie jest czujnik obejrzę go.

Awatar użytkownika
t91
Turysta
Posty: 42
Rejestracja: 5 mar 2019, o 16:05
Model: V40
Silnik: 1,9 D4192T3
moc: 115 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: MRK_Wwa
imię: Tomek

Re: [V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Post autor: t91 » 12 kwie 2019, o 09:22

Myślałem, że te -40 to od czapy, ale widzę, że nie tylko u mnie taka wartość akurat wskakuje jak ze świruje czujnik. W sumie tylko 2 razy się z tym spotkałem, chyba da się z tym żyć. Ale można spróbować go obejrzeć - przy jakiejś okazji zajrzę

Awatar użytkownika
Robbie 70
Debeściak
Posty: 372
Rejestracja: 18 gru 2017, o 04:39
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Rybnik
imię: Pawel

Re: [V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Post autor: Robbie 70 » 26 lis 2022, o 14:02

Nie wiem czy kolegom wyżej udało się rozwiązać problem, dlatego też pozwolę sobie odświeżyć.
Z racji, że w dniu wczorajszym podjąłem się naprawy braku wskazań temperatury zewnętrznej wrzucam garść informacji jak to było u mnie.
Może komuś się przyda.

Początkowo też zdarzały się przekłamania w stylu ujemnych wartości podczas upałów, ale ostatnio już tylko --- 3 kreski pokazywał.

Licznik u mnie jest taki
Obrazek

Zacząłem od pomiaru samego czujnika. Powinien w temp. 25°C mieć rezystancję w okolicach 1 kOhm. W domu trochę cieplej więc pokazał 0.84 k.
Obrazek
Generalnie zasada jest taka, że im niższa temperatura tym większa rezystancja czujnika.

Czujnik sprawny więc założyłem go spowrotem i pora na schemat.
Obrazek

Ze schematu widać, że czujnik jest połączony do licznika na pinach A12 i A19.
Tak więc licznik out
Obrazek

Spinacze biurowe w dłoń i ponowny pomiar rezystancji czujnika i tym samym sprawdzenie czy nie ma przerwy gdzieś po drodze.
Obrazek

Na dworze ok. 5°C więc i rezystancja wyższa 2.22 kOhm.
Tak więc czujnik i połączenie z nim OK. Jedynym winnym pozostaje licznik.

Jakiś czas temu zmagałem się z opadającą wskazówką prędkościomierza oraz złymi wskazaniami poziomu paliwa, gdzie winnymi okazały się pęknięte luty gniazd licznika.
W tym przypadku również to było przyczyną i odświeżenie lutów na pinach A 12 i A 19 rozwiązało problem.
Obrazek

Obrazek

Wiąże się to jednak z rozebraniem licznika i zdjęciem wskazówek.
Ponowne ich założenie i późniejsze skalibrowanie jest co prawda wykonalne, ale do prostych nie należy.

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: [V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Post autor: Janek_wro » 26 lis 2022, o 17:22

Moje dwie uwagi do tej procedury...

Po lutowaniu trzeba umyć zawsze cały topnik. Alkohol izopropylowy, wacik, i do dzieła. Pozostawienie to proszenie się o kłopoty. Tak za parę miesięcy.

Spinacz biurowy w roli szpilek pomiarowych? ja tam widzę ryzyko rozgięcia styków w tej kostce. I potem naprawdę jest zastanawianie się gdzie nie styka.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Robbie 70
Debeściak
Posty: 372
Rejestracja: 18 gru 2017, o 04:39
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Rybnik
imię: Pawel

Re: [V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Post autor: Robbie 70 » 26 lis 2022, o 17:43

Janek_wro pisze:
26 lis 2022, o 17:22
Moje dwie uwagi do tej procedury...

Po lutowaniu trzeba umyć zawsze cały topnik. Alkohol izopropylowy, wacik, i do dzieła. Pozostawienie to proszenie się o kłopoty. Tak za parę miesięcy.

Spinacz biurowy w roli szpilek pomiarowych? ja tam widzę ryzyko rozgięcia styków w tej kostce. I potem naprawdę jest zastanawianie się gdzie nie styka.
Dzięki za celne wskazówki. Na przyszłość będę miał na uwadze.
Akurat nie miałem tego izopropylu i tak to zostawiłem.... może pochodzi jakiś czas. A czym jeszcze to da radę umyć ?

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: [V40 2.0 PoLift 2002r] Czujnik temperatury zewnetrznej.

Post autor: Janek_wro » 26 lis 2022, o 19:35

Robbie 70 pisze:
26 lis 2022, o 17:43
A czym jeszcze to da radę umyć ?
Spirytus min 92%. Najlepiej czysty... tylko to się średnio opłaca w przeliczeniu na PLN. Chyba że masz nieakcyzowy techniczny.
Denaturat w detalicznych butelkach to obecnie jakieś siki 75% zawierający licho wie co jeszcze. Więc nie polecam.

Izopropanol to naprawdę najtańsza i najczystsza opcja. Zdaje mi się że był niekiedy dostępny w jakichś marketach typu leroy czy casto. A jak nie, to zawsze jest na allegro.

I żeby nikomu z czytajacych do głowy nie przyszło używać do tego celu np rozpuszczalnika nitro, czy innych rozpuszczalników lakierniczych. Wprawdzie topniki zmywa, ale uszkadza też plastiki obecne na płytkach.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”