[V40 1.9D 04r] Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
cemoedition
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2017, o 12:10
Model: V40
Silnik: 1.9D
moc: 115
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Leszno
imię: Przemyslaw

[V40 1.9D 04r] Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: cemoedition » 17 lip 2017, o 12:57

Witam,
Mam problem z mechanizmem podnoszenia szyby, prawdopodobnie padł silnik, ponieważ w dół działa bez zarzutów, a jeśli podciąga się ją do góry to szyba zatrzymuje się w jednym miejscu (3/4 wysokości). Gdy podciągnę szybę ręką 5cm wyżej to dalej jest już ok i zamyka się.
Mam pytanie czy każdy mechanizm pasuje do wersji lift? Posiadam 2003r lift, a na alledrogo jest pełno od wersji 98-00. Mam pytanie czy będzie pasować do mojego? Jeden sprzedawca twierdzi, że wszystkie mają takie same, inny za to że musi być wersja od lift.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bonq07
Debeściak
Posty: 184
Rejestracja: 14 kwie 2017, o 12:30
Model: V40
Silnik: B4204T3
moc: 163 KM
Rocznik: 2002
wiek: 27
Skąd jesteś?: Poznan
imię: Sebastian

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: bonq07 » 10 sie 2017, o 07:58

Witam,

podbijam temat, mam coś podobnego u siebie z tym że:

Szybę opuściłem do końca i już nie chciała wrócić do góry, rozebrałem boczek i ręcznie musiałem ją popchnąć. Prowadnice raczej nie wymagają smarowania bo w dół idzie jak po maśle. Panel sterowania działa, bo opuszcza i inne szyby działają.

NAJWAŻNIEJSZE: Jak klikam żeby szła do góry do silnik podnoszenia kręci jakby w miejscu, słychać jego ciągłą pracę a szyba ani drgnie.

Czy coś gdzieś się wyczepiło? Czy coś spadło? Jest tam jakaś krańcówka? Ciężko tam cokolwiek zobaczyć jak nie wiadomo czego szukać.

Awatar użytkownika
GregoR.
Volvo Fan
Posty: 5651
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:42
Model: S40
Silnik: D4192T2
moc: 95 KM
Rocznik: 1999
wiek: 42
Skąd jesteś?: Wasosz
imię: Grzegorz

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: GregoR. » 10 sie 2017, o 08:32

Panowie, a nie słychać przypadkiem chrobotania głośniejszego lub cichszego podczas podnoszenia, bo jak tak, to najprawdopodobniej wytarte zostało w jednym miejscu kilka zębów w trybie pod dekielkiem w zaznaczonym miejscu na zdjęciu
Obrazek

a jeżeli to nie to to jeszcze pozostaje faktycznie sam silniczek do wymiany. Jego elementy mogły się przegrzać i dlatego jest słaby. W dół będzie opuszczał bez problemu bo nie potrzebuje za dużo siły bo szyba praktycznie sama opada a z kolei do góry dochodzi już właśnie ciężar szyby o opory tarcia na prowadnicach.
Takie zdjęcie poglądowe rozebranego silnika
Obrazek

Ja u siebie robiłem przekładkę samego silnika. Dodam jeszcze tyle, że jak ktoś będzie chciał robić u siebie przekładkę samego silnika to najlepiej mieć silnik z tej samej strony co wymieniamy a jak mamy ze strony przeciwnej konieczne będzie przełożenie zaznaczonego elementu ze "starego" silnika do "nowego", ponieważ te właśnie elementy określają czy silnik jest do mechanizmu opuszczania szyby w lewych czy prawych drzwiach
Obrazek
Moja ESKA i Błękitny Prosiak
Mody:EGR-Off, sprzęgło, wtryski 216, turbina 1,4 bar
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
bonq07
Debeściak
Posty: 184
Rejestracja: 14 kwie 2017, o 12:30
Model: V40
Silnik: B4204T3
moc: 163 KM
Rocznik: 2002
wiek: 27
Skąd jesteś?: Poznan
imię: Sebastian

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: bonq07 » 10 sie 2017, o 08:47

Dzięki za odpowiedź.

Chrobotania nie słyszę, słyszę tylko "mielenie" silniczka jakby w miejscu. Dziwne, bo skoro nie ma siły to powinien się zatrzymać? Bo chyba na tej zasadzie wie kiedy ma przestać podnosić - idzie do góry i gdy opór jest już za duży to odcina prąd i przestaje działać a tutaj mieli i mieli jakby nawijał w miejscu. Ale tylko do góry jak chcę podnieść. Dodam, że trzymając rękę na szybie nie czuję nawet jej drgnięcia kiedy cisnę "góra".

Powiedz mi, jak zdejmę boczek i odkręcę te 3 śruby co trzymają silniczek to będę w stanie go obejrzeć przez dziury w poszyciu drzwi? Bo widzę, że poszycie jest nitowane i raczej nie ma innej opcji?

PS.

Jak macałem ten mechanizm w trakcie pracy, to linka od dołu podczas opusczania dawała szarpnięcie lekkie, natomiast linka górna też nie drgnęła - możliwe, żeby linka się zerwała i dawała takie objawy?

Awatar użytkownika
GregoR.
Volvo Fan
Posty: 5651
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:42
Model: S40
Silnik: D4192T2
moc: 95 KM
Rocznik: 1999
wiek: 42
Skąd jesteś?: Wasosz
imię: Grzegorz

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: GregoR. » 10 sie 2017, o 09:31

Żeby to dokładnie obejrzeć to najlepiej wyjąć cały mechanizm opuszczania szyby. Na zamontowanym za dużo nie zdziałasz. Nie ma z tym dużo roboty jak już masz boczek zdjęty.
Moja ESKA i Błękitny Prosiak
Mody:EGR-Off, sprzęgło, wtryski 216, turbina 1,4 bar
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
bonq07
Debeściak
Posty: 184
Rejestracja: 14 kwie 2017, o 12:30
Model: V40
Silnik: B4204T3
moc: 163 KM
Rocznik: 2002
wiek: 27
Skąd jesteś?: Poznan
imię: Sebastian

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: bonq07 » 10 sie 2017, o 09:38

Mógłbym Cię prosić w kilku żołnierskich słowach jak to zdziałać?

Nie mam dwóch lewych rąk, ale to będzie moje pierwsze podejście do mechanizmów szyb :)
Nie wiem, czy szybę spuścić na dół, dać do góry, czy jakieś kostki wypinać, na co zwrócić uwagę...
Czy może wystarczy odkręcić 3 śruby na których siedzi i wypiąć linki?

I czy przede wszystkim mechanizmy do 2002 będą pasować z wcześniejszych lat?

Awatar użytkownika
camillus
Turysta
Posty: 49
Rejestracja: 27 lip 2017, o 08:11
Model: V 40
Silnik: 1.8 122 KM
moc: 122 KM
Rocznik: 2001
wiek: 29
Skąd jesteś?: Bielawa
imię: Kamil

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: camillus » 10 sie 2017, o 09:50

Mam ten sam problem, szyba się opuszcza, ale do góry już nie pójdzie. Słychać tylko mielenie silnika. Żeby zasunąć szybę , musiałem jednocześnie naciskać zasuwanie szyby i ciągnąć ją ręcznie do góry. Jak napisał Grego5 problem jest w tym elemencie. Jest tam jakby taka zębatka z tworzywa, która się wytarła i popękała. Za pierwszym razem posklejałem to i podziałało kilka miesięcy. Teraz znowu się zepsuło i w najbliższych dniach chcę wymienić mechanizm na nowy. Niestety oczywiście padło mi od strony kierowcy w przodu a tych jest najmniej do kupienia.

Awatar użytkownika
bonq07
Debeściak
Posty: 184
Rejestracja: 14 kwie 2017, o 12:30
Model: V40
Silnik: B4204T3
moc: 163 KM
Rocznik: 2002
wiek: 27
Skąd jesteś?: Poznan
imię: Sebastian

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: bonq07 » 10 sie 2017, o 09:58

W sensie "nowy" używany? Kupiłem właśnie, mam nadzieję że ta używka trochę podziała. Najlepiej byłoby dorwać kogoś z drukarką 3D żeby sobie narobić tych trybików na zapas :)

A możesz potwierdzić moje domysły co do demontażu? Wystarczy odkręcić te 3 śruby, wypiąc wtyczkę i linki i będzie dało się go wydostać?


Na szczęście jak jest klima to pół biedy bez tej szyby - jedyny zonk na parkingach ze szlabanem i autostradach ...

Awatar użytkownika
GregoR.
Volvo Fan
Posty: 5651
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:42
Model: S40
Silnik: D4192T2
moc: 95 KM
Rocznik: 1999
wiek: 42
Skąd jesteś?: Wasosz
imię: Grzegorz

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: GregoR. » 10 sie 2017, o 10:16

To jest zdjęcie poglądowe (nie mojego mechanizmu ale mam taki sam)
Obrazek

Musisz go wyciągnąć z drzwi w takiej postaci, bo dopiero wyjęty da się rozebrać.
Żeby go wyciągnąć najpierw odkręcasz 2 śruby na torksa trzymające szybę. Jedną odkręcisz bez problemu bo jest dojście, do drugiej będziesz musiał opuścić trochę szybę, na tyle aż będziesz miał dostęp do tej śruby. Potem odkręcasz 3 śrubki od silnika i 4 trzymające prowadnicę (zaznaczone na zdjęciu). I masz już mechanizm odkręcony.
Żeby go wyjąć będziesz jeszcze musiał odkręcić jedną prowadnicę od szyby bo przeszkadza ona przy wyjmowaniu całego mechanizmu. Prowadnica ta, a raczej jej kawałek, jest przykręcona jest jedną śrubką, którą odkręcasz, potem prowadnicę ciągniesz do dołu, wychodzi ona z gniazda i wyciągasz ją na zewnątrz. Wyciągasz tylko element metalowy tej prowadnicy, ten plastik czy element elastyczny zostaje (jak rozbierzesz będziesz wiedział o co chodzi), potem będziesz musiał to z powrotem złożyć.
Jak będziesz wyciągał mechanizm to odepniesz sobie kostkę z przewodami od silnika.
Pamiętaj jak będziesz wyciągał ten mechanizm (wyjdzie tylko w jeden sposób) bo dokładnie tak samo musisz go włożyć.
Moja ESKA i Błękitny Prosiak
Mody:EGR-Off, sprzęgło, wtryski 216, turbina 1,4 bar
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
bonq07
Debeściak
Posty: 184
Rejestracja: 14 kwie 2017, o 12:30
Model: V40
Silnik: B4204T3
moc: 163 KM
Rocznik: 2002
wiek: 27
Skąd jesteś?: Poznan
imię: Sebastian

Re: Problem z mechanizmem podnoszenia szyby

Post autor: bonq07 » 10 sie 2017, o 10:35

Brzmi masakrycznie ale dziękuję za szczegółowy opis.

Czy podczas całej operacji muszę jakoś zabezpieczać szybę czy ona raczej nie spadnie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”