[V40 1.9 DCi 102KM] Dokładność zegarka

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
Shargan
Turysta
Posty: 26
Rejestracja: 30 sie 2018, o 23:22
Model: V40
Silnik: D4192T4
moc: 102 KM
Rocznik: 2001
wiek: 27
Skąd jesteś?: Slask
imię: Adam

[V40 1.9 DCi 102KM] Dokładność zegarka

Post autor: Shargan » 4 paź 2020, o 14:30

Mam zegary tylko z zegarkiem, bez komputera, sęk w tym że co najmniej raz w tygodniu muszę go cofać minutę lub dwie do tyłu bo śpieszy.
Jest to normalne czy może ja mam coś popsute? Ew. czy ktoś przerabiał temat wymiany kwarcu bądź całego RTC aby poprawić dokładność?

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: [V40 1.9 DCi 102KM] Dokładność zegarka

Post autor: Janek_wro » 4 paź 2020, o 16:38

Shargan pisze:
4 paź 2020, o 14:30
Mam zegary tylko z zegarkiem, bez komputera, sęk w tym że co najmniej raz w tygodniu muszę go cofać minutę lub dwie do tyłu bo śpieszy.
Jest to normalne czy może ja mam coś popsute? Ew. czy ktoś przerabiał temat wymiany kwarcu bądź całego RTC aby poprawić dokładność?
Wydaje mi się że w liczniku przy kwarcu powinien być trymer. Tylko że nie nastawisz go na oko. Byłby potrzebny precyzyjny wzorzec / pomiar częstotliwości. Dysponujesz?

Możesz zacząć od umycia izopropanolem płyty, zwłaszcza okolice kwarcu, bo brudy które potencjalnie łapią potem wilgoć mogą powodować spadek częstotliwości generowanej przez kwarc.

Nie ma co oczekiwać cudów, to się nie synchronizuje z NTP, ani z GPS, ani z niczym.
W dobie kiedy każdy ma przy sobie smartfona, to ten zegar na panelu auta pełni już tylko rolę poglądową.
A dodatkowo wraz ze zmianą pór roku, dryft będzie się zmieniać.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Shargan
Turysta
Posty: 26
Rejestracja: 30 sie 2018, o 23:22
Model: V40
Silnik: D4192T4
moc: 102 KM
Rocznik: 2001
wiek: 27
Skąd jesteś?: Slask
imię: Adam

Re: [V40 1.9 DCi 102KM] Dokładność zegarka

Post autor: Shargan » 4 paź 2020, o 16:44

Muszę więc wybebeszyć zegary i się temu dokładniej przyjrzeć.
Kwestia zmierzenia częstotliwości też jest wykonalna.

Ja rozumiem jak to działa i to że temperatura ma wpływ na dokładność zwykłych (bez piecyka) kwarców itp. jednak no, Clio pierwszej generacji miało też zegarek, który chodził perfekcyjnie na tyle ze go ruszałem dwa razy na dok przy zmianie czasu. Dodatkowo najciekawsze było że nawet stanie przez rok w garażu z praktycznie rozładowanym akumulatorem nie wpłynęło na dokładność. A w łośku minuta na tydzień xD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”