[V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Wszelkie problemy Elektro-mechanicznej lub elektronicznej
Regulamin forum
Zakładając nowy temat proszę dokładnie opisać auto podając model, rocznik i silnik używając nawiasów [ ]
Format:
[V40 T4 99r] montaż MBC
[S40 B4184S 2003] Wahacze przód
[V40 all] Ogrzewanie tylnej szyby
Awatar użytkownika
isuone
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2020, o 00:41
Model: v40
Silnik: 1,8
moc: 85KW
Rocznik: 1998
Skąd jesteś?: 37450
imię: Marcin

[V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: isuone » 30 gru 2020, o 01:36

Witam.
Świeżak jestem na forum, późna godzina, ale robię wszystko i chciałbym żeby moje Volvo V40, które bardzo lubię i uważąm za świetne autko było w jak najlepszej kondycji, czyściutkie i sprawne jak nówka :)
Mechanik ze mnie żaden ale cała moja przyjemność w naprawianiu i uczeniu się tego auta, więc wybaczcie za zwroty, określenia i opisy odbiegające od standardów mechaniki pojazdowej, chociaż postaram się wszystko opisać najjaśniej jak potrafię, a żeby nie żalić się od razu na forum przeczytałem ile się dało jednak nie znalazłem rozwiązania.

Volvo v40
rocznik 1998
1,8 benzyna

Problem z Zamkiem Centralnym / Pilotem

Od pewnego czasu mam problem z zamykaniem auta pilotem, a mianowicie nie działa. zarówno jeden i drugi.
Zaczęło się od tego, że z czasem musiałem coraz częściej naciskać zamykanie, żeby załapał, podobnie z otwieraniem auta, kierować w stronę sensora, być bliżej auta etc. etc. aż przestały działać.
Wymieniłem w obu pilotach baterie na nowe - nadal nie działają
Piloty były sprawdzone na szybko czy wysyłają sygnał i wysyłają.
Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki - są w porządku.

Co zauważyłem to nie świeci się sensor aka czerwona dioda po prawej stronie wbudowana w głośniku, która do tej pory świeciła, migała i działała.
Otworzone auto Nie zamyka się automatycznie po oddaleniu się od auta, czy też po chwili, jak to miało miejsce i co również wcześniej działało bez zarzutu. (to dwie podstawowe czynności które zanikły)
Centralny zamek działa przy otwieraniu z kluczyka ale ostatnio coraz częściej się "zastanawia", niby głupota ale zmieniając "stronę" kluczyka nagle otwiera, choć czasem muszę już kilka 2-3 razy próbować.
Przycisk zamknięcia wewnątrz auta działa bez zarzutu, i pominę tu fakt że prawa strona ma problem z dociągnięciem i wypchaniem przycisków w drzwiach, że o bagażniku nie wspomnę, ale to tam jest problem chyba z mechanizmem, który już kiedyś wymieniłem.
(i tu jeśli ma ktoś ochotę również przyjmę propozycję rozwiązania problemu)

Szukając rozwiązania w necie doszedłem do swojego laickiego wniosku, że pozostał jeden podejrzany -
moduł centralnego zamka. Na module są mniej więcej te oznaczenia
po prawej:
Volvo
30864647
98W25

po lewej stronie:
F005 V0 0060
VIM 014 IMMO3
86615
Bosch

Za każdą pomoc, informację, która przywróci do sprawności moje Volvo będę bardzo wdzięczny ponieważ już dwóch panów od elektryki kręciło nosem, ze to stare auto, a oni teraz same audi, nowe, a bo to nie wiadomo czy opłaca się robić, bo to trzeba siedzieć, grzebać i takie tam opowieści spławiające mnie.

Wszelkich dodatkowych informacji z chęcią udzielę a za pomoc ja i moje Volvo będziemy bardzo wdzięczni.
Podrawiam

Awatar użytkownika
Patrixxo
Turysta
Posty: 29
Rejestracja: 27 gru 2020, o 15:51
Model: V40
Silnik: 1.9 T4
moc: 200
Rocznik: 1998
Skąd jesteś?: Kiernozia
imię: Patryk

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: Patrixxo » 30 gru 2020, o 13:28

U mnie też centralny nie działał nawet po wymianie baterii. Wystarczyło podłączyć komputer i od nowa zaprogramować. Raczej bez komputera nie wiele zdziałasz bo nie wiem czy w przedliftach da się zaprogramować pilot bez kompa. Nawet jeśli moduł jest uszkodzony bez kompa raczej się nie obejdzie.

Awatar użytkownika
GregoR.
Volvo Fan
Posty: 5651
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:42
Model: S40
Silnik: D4192T2
moc: 95 KM
Rocznik: 1999
wiek: 42
Skąd jesteś?: Wasosz
imię: Grzegorz

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: GregoR. » 30 gru 2020, o 17:40

Można sprobowac od nowa dograc pilota i powinno działać ale niestety nasze 40 juz tak mają a przynajmniej przedlifty, że pilot działa praktycznie przy samym samochodzie a czasem może zaprzestać działania calkowicie. Wtedy można go zaprogramować i na jakiś czas znowu działa. Pilota dograć można zwyklym chińskim delphi, vidą oczywiscie też.
Moja ESKA i Błękitny Prosiak
Mody:EGR-Off, sprzęgło, wtryski 216, turbina 1,4 bar
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Raptus
Administrator
Posty: 6209
Rejestracja: 15 sie 2013, o 14:21
Model: V40/V70
Silnik: 1.9 T4/2.3 T5
moc: 200/250
Rocznik: 1998
wiek: 42
Skąd jesteś?: Lazy
imię: Rafal

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: Raptus » 30 gru 2020, o 19:41

Na forum jest już kilka tematów o centralnym , poszukaj troszkę a może znajdziesz jakieś wskazówki :doping

Awatar użytkownika
Robbie 70
Debeściak
Posty: 372
Rejestracja: 18 gru 2017, o 04:39
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Rybnik
imię: Pawel

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: Robbie 70 » 30 gru 2020, o 19:55

Tak na marginesie po wymianie baterii robi się coś "a'la adaptację" podobno.
https://youtu.be/HulaaSgF2Lg

Awatar użytkownika
isuone
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2020, o 00:41
Model: v40
Silnik: 1,8
moc: 85KW
Rocznik: 1998
Skąd jesteś?: 37450
imię: Marcin

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: isuone » 2 sty 2021, o 11:36

Witam wszystkich i dziękuję za zainteresowanie.

Rozwiewając wszystkie wątpliwości:
Na forum jest już kilka tematów o centralnym , poszukaj troszkę a może znajdziesz jakieś wskazówki :doping

- tak przeglądnąłem forum w poszukiwaniu rozwiązania zanim napisałem post. niestety większość wątków nie ma końca, część z problemów w nich opisanych doznała cudownego ozdrowienia, lecz nigdzie nie dopasowałem rozwiązania do swojego problemu.
Tak na marginesie po wymianie baterii robi się coś "a'la adaptację" podobno.
https://youtu.be/HulaaSgF2Lg
- zrobiłem tak, dwa razy nie zadziałało, niestety poza bardzo dziwnym dźwiękiem rozrusznika po tej czynności niczego to nie zmieniło. Próbowałem na obu pilotach.

- dziś byłem znów w serwisie z kluczami i Pan potwierdził, że pilot wysyła sygnał, a problem najprawdopodobniej leży o stronie auta.

Sądziłem, że problem z diodą i brak samo zamykania po oddaleniu się od auta naprowadzi na rozwiązanie. bo to dwa lementy które ewidentnie przestały działać.
Otwieranie z kluczyka też zaczyna szwankować więc pozostaje mi szukać dalej lub czekać na kogoś kto trafi w rozwiązanie za które z góry ja i moje V40 dziękujemy.

wszystkiego dobrego w Nowym Roku

Awatar użytkownika
Robbie 70
Debeściak
Posty: 372
Rejestracja: 18 gru 2017, o 04:39
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Rybnik
imię: Pawel

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: Robbie 70 » 2 sty 2021, o 13:37

W pierwszym poście podałeś oznaczenia, które masz na module zamka. Otóż te dane pochodzą ze sterownika immobilisera.
Na zdjęciu ten z prawej (szary) to moduł komfortu odpowiedzialny m.in za centralny zamek.
Obrazek

Programem Vol-fcr można podejrzeć ewentualne błędy tego modułu i jeśli dobrze pamiętam można też testować w trybie live działanie styczników otwarcia/zamknięcia drzwi, maski, bagażnika.
Zawieszanie się owych styczników potrafi naprawdę nieźle namieszać jeśli chodzi o centralny, alarm itd.

Awatar użytkownika
Robbie 70
Debeściak
Posty: 372
Rejestracja: 18 gru 2017, o 04:39
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Rybnik
imię: Pawel

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: Robbie 70 » 3 sty 2021, o 12:50

Masz tu jeszcze 2 fragmenty z instrukcji, które mogą coś wyjaśnić.
1.
Obrazek

Jeśli któryś stycznik drzwi albo maski czy bagażnika będzie fałszywie "informował" moduł to .....echo, np. drzwi masz zamknięte ale moduł "widzi", że są otwarte.

2.Obrazek

Także zacząłbym od sprawdzenia poprawności działania tychże lubiących płatać figle styczników.

Awatar użytkownika
isuone
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2020, o 00:41
Model: v40
Silnik: 1,8
moc: 85KW
Rocznik: 1998
Skąd jesteś?: 37450
imię: Marcin

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: isuone » 4 maja 2021, o 11:48

Witam po przerwie.
Nie lubię pozostawiać problemu bez zakończenia dlatego wracam z cięgle nie rozwiązanym problemem.

W tym czasie skupiłem się na tym co pisał Robbie 70
sprawdziłem czujniki drzwi z których jeden coś tam nie domagał dlatego został wymieniony.
Kupiłem moduł komfortu, z identycznymi oznaczeniami, numerami jedynie produkcji francuskiej nie brytyjskiej, podpiąłem go jednak niczego to nie zmieniło stąd moje pytanie czy po wymianie tego modułu musze jeszcze zrobić tą adaptacje o której pisałeś wcześniej.

Walczę z tym centralnym i walczę jednak poddać się nie zamierzam i mam nadzieję z Waszą pomocą rozwiązać ten problem, ponieważ zaczyna mi nie domagać otwieranie z kluczyka :/

pozdrawiam wszystkich

... przymierzam się również do rozebrania całego kokpitu żeby w ostateczności sprawdzić połączenie wiązki od diody o której pisałem, że przestała działać bo na dobrą sprawę słyszałem że jest to tylko czujnik nasłonecznienia i nie ma nic wspólnego z centralnym ale nie jestem tego pewien :) ... jednak tego wolabym uniknąć bo być może ktoś jednak wpadnie na rozwiązanie.

ze względu na koszty na sam koniec zostawiam kodowanie kluczy w ASO jeśli wszystko inne zawiedzie.

Awatar użytkownika
Robbie 70
Debeściak
Posty: 372
Rejestracja: 18 gru 2017, o 04:39
Model: V40
Silnik: B4184S2
moc: 122 KM
Rocznik: 2004
Skąd jesteś?: Rybnik
imię: Pawel

Re: [V40 98r] Problem z Pilotem / Zamkiem Centralnym

Post autor: Robbie 70 » 4 maja 2021, o 12:42

Nie wiem. Zanim podążysz do ASO spróbuj do pierwszego lepszego mechanika, żeby spróbować połączyć się z tym autem i ew. skasować błędy tego modułu. Jak się nie połączy to nic nie zapłacisz. Ja tak miałem kiedyś, mechanik miał bodajże BOSCH'a KTS czy coś takiego i o ile z silnikiem nie dało rady, to coś tam z innymi rzeczami zagadało.

Mnie jedynie we własnym zakresie udało się programem VOL FCR zainstalowanym na laptopie i zwykłym kablem KKL VAG. Do Vidy nigdy nie robiłem podejścia...

Edit: A co do podmiany modułu to oczywiście, że nie zadziała z Twoimi pilotami bo ma w pamięci zakodowane z auta, w którym "jeździł".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”