Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Pytania i porady przed zakupem samochodu
Awatar użytkownika
maniekK
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2021, o 14:36
Model: V40
Silnik: 1.9 TD 115KM
moc: 115
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Zabrze
imię: Maciej

Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: maniekK » 19 lis 2021, o 22:19

Cześć wszystkim 🙂
W moim życiu nadszedł w końcu ten wyczekiwany moment i planuję właśnie zakup swojego pierwszego samochodu. Wybór padł na Volvo V40. Przede wszystkim, chyba podoba mi się najbardziej ze wszystkich produkowanych pod koniec XX i na początku XXI wieku kombi. Spełnia również moje skromne wymagania od samochodu, min. większa przestrzeń bagażowa, gdyż dość często mam potrzebę przewiezienia czegoś o większych rozmiarach. Chciałbym nim również od czasu do czasu pojechać w długą trasę w Polsce lub za granicę, więc byłoby miło, gdyby był stosunkowo ekonomiczny.
O samochodzie zdążyłem się już trochę dowiedzieć, ale pomyślałem, że forum zrzeszające posiadaczy tego samochodu będzie bardzo dobrym miejscem, aby zaczerpnąć rad przed zakupem.
Zatem, na co według Was najlepiej zwrócić uwagę podczas zakupu ? Jakimi silnikami interesować się przede wszystkim ? (W głowie mam benzynę 1.8 lub diesla 1.9) Czy warto w ogóle pchać się w diesla w tak wiekowym samochodzie, który z pewnością będzie mieć również spory przebieg ? Jakie bywają najbardziej popularne i kosztowne usterki ? Co w ogóle sądzicie o Volvo V40 jako pierwszy o samochód ?

Dziękuję z całego serca każdemu, kto poświeci chociaż chwilkę na przeczytanie 🙂
Serdecznie pozdrawiam 🙂

Awatar użytkownika
krzysio1108
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 25 wrz 2021, o 21:29
Model: V40
Silnik: 2.0t
moc: 120/163
Rocznik: 2002
Skąd jesteś?: Katowice
imię: Krzysztof

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: krzysio1108 » 19 lis 2021, o 22:32

To tylko maszyna nigdy nie wiesz kiedy coś wysiądzie dlatego kup to co w lepszym stanie. Dobrze sprawdź blacharke, czy progi i nadkola się trzymają, silnik czy ładnie pracuje, czy nie ma jakiś dziwnych objawów, wycieków. To w końcu już wiekowe auto i jakaś większa naprawa może podwoić wartość auta.
Powodzenia w poszukiwaniu

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: Janek_wro » 20 lis 2021, o 00:17

maniekK pisze:
19 lis 2021, o 22:19
byłoby miło, gdyby był stosunkowo ekonomiczny
Ekonomiczny... Może jak gaz? ewentualnie diesel. Benzynka na końcu. Mój wolnossak pali 7,9L w trasie i 13-14L w mieście.
maniekK pisze:
19 lis 2021, o 22:19
najbardziej popularne i kosztowne usterki
Ja dodam, dla silników benzynowych - sprawdź przy zakupie koło KZFR. Na rozgrzanym silniku, na obrotach jałowych, charakterystyczne popierdywanie. trrryt, trrrryt. Poszukaj sobie przykładów tego dźwięku na youtube. Usterka raczej łatwo naprawialna, tyle że kółko KZFR jest kosztowne. Oryginał 1000pln, zamiennik 500pln tyle ze obecnie chyba zamienniki niedostępne.

Przy zakupie używanego wiekowego auta (jakiegokolwiek) licz się z wymianą rozrządu na dzień dobry, jeśli poprzednik nie ma udokumentowanej wymiany która mieści się w przebiegu między wymianami...

Można też przeprowadzić samodzielny test na uszczelkę pod głowicą (CO2 ze spalin w obiegu chłozenia - edit! )... rureczka, niebieski wskaźnik pH. 20pln, a może uratować przed zakupem zwłok, których nie opłaca się remontować.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maniekK
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2021, o 14:36
Model: V40
Silnik: 1.9 TD 115KM
moc: 115
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Zabrze
imię: Maciej

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: maniekK » 20 lis 2021, o 01:35

Oo, o tym akurat nie słyszałem. Dziękuję w takim razie. Na pewno będę to miał na uwadze podczas ewentualnego zakupu i na pewno to sprawdzę :)
W między czasie natrafiłem na takie ogłoszenie:
https://www.otomoto.pl/oferta/volvo-v40 ... EeKGP.html
Wydaje mi ten egzemplarz na tyle ładny i zadbany, że jestem wręcz pewien, że coś ukrywa. Stąd też moje obawy, a wygląda wręcz super. 122-konne 1.8 jest ponoć całkiem w porządku :)

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: Janek_wro » 20 lis 2021, o 01:55

maniekK pisze:
20 lis 2021, o 01:35
Wydaje mi ten egzemplarz na tyle ładny i zadbany,
Wnetrze nie zmęczne życiem. Choc drobne felery widac - odkleja sie tkanina boczku drzwi kierownika. Do sprawdzenia podsufitka.

A z zewnąrtz odpicowany lakier przez handlarza. Nawet blenda swieci się jak psu jajca. Ten plastik ma naturalną tendencję do matowienia. Chyba żeby klarem prysnąć, to wtedy połysk się trzyma.

Jesli jest prosto z DE, to będzie miał dużą zaletę - zawieszenie niewytłuczone.

I cena jest zdecydowanie do zbicia. O jeden klocek przynajmniej. Albo i lepiej.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maniekK
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2021, o 14:36
Model: V40
Silnik: 1.9 TD 115KM
moc: 115
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Zabrze
imię: Maciej

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: maniekK » 20 lis 2021, o 02:01

Pytanie czy uda się zbić cenę chociaż o te 500 złotych. Handlarz może stać twardo na swoim, bo jeśli samochód faktycznie jest tak zadbany jak widać na zdjęciach i jak pisze sam sprzedający, to nie wiem na czym tę cenę ewentualnie zbijać. Niby są zimowe opony, ale nigdy nie wiadomo w jakim są stanie. I fundamentalne pytanie; czy ten przebieg może być w jakimkolwiek stopniu prawdziwy. Niby po wnętrzu jestem w stanie uwierzyć, że 350 tysięcy nie ma, ale niecałe 230 tysięcy to, wydaje mi się, naprawdę niski przebieg.

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: Janek_wro » 20 lis 2021, o 10:47

maniekK pisze:
20 lis 2021, o 02:01
Handlarz może stać twardo na swoim,
Handlarz zawsze startuje od zawyżonej, żeby było z czego zejść.
maniekK pisze:
20 lis 2021, o 02:01
Niby są zimowe opony,
Same opony czy drugi komplet razem z felgami?
maniekK pisze:
20 lis 2021, o 02:01
ale nigdy nie wiadomo w jakim są stanie.
Patrzysz na jedne i drugie oponki. Głębokość bieżnika do znaków kontrolnych, i znaczki DOT z datą nie starsza niż 5 lat. Nie spełnia? Od razu masz argument 800-1000pln w dół.

Można przejechać się na stację diagnostyczną, niech przepuszczą przez ścieżkę, szarpaki. Koszt około 50pln, może ciut więcej, zależnie od miejsca. Sądząc po blachach z DE, to on jeszcze nie ma zrobionego pierwszego pełnego przeglądu rejestracyjnego w PL. Choć nie wiem jak teraz jest w przepisach.
I koniecznie pooglądaj od spodu czy silnik nie ma wycieków. Handlarz picuje lakier, ale zapomina o spodzie... bo "kto normalny tam panie zagląda". Od razu ocenisz jaki rozmiar żerowania rudej.

Tyle z moich pomysłów. Może lepsi zawodnicy ode mnie się jeszcze dołączą do tematu.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maniekK
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2021, o 14:36
Model: V40
Silnik: 1.9 TD 115KM
moc: 115
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Zabrze
imię: Maciej

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: maniekK » 20 lis 2021, o 18:25

A czy mógłbyś może upewnić mnie w jednej rzeczy ? Samochód na ogłoszeniu to nie jest to nieszczęsne 1.8 Gdi od Mitsubishi, które nie jest ponoć szczególnie udanym motorem ?

Awatar użytkownika
Janek_wro
Administrator
Posty: 1231
Rejestracja: 14 lip 2019, o 14:12
Model: V40
Silnik: B4204S2
moc: 136KM
Rocznik: 2004
wiek: 44
Skąd jesteś?: Wroclaw
imię: Janek

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: Janek_wro » 20 lis 2021, o 18:42

Nie jest to GDI. Popatrz sobie w google, image search, jak w v40 wyglada silnik gdi. Z 5 metrow poznasz przy podniesionej masce.

O... Jeszcze wyczaiłem na fotkach jedno miejsce ktorego handlarz nie odpicował. Brud pod kolem zapasowym. Na oko sporo. Moze byc tradycyjny uzytkowy, a moze być objaw cieknacej wody. Poszukaj tematu 'woda w kole zapasowym'. Do ogarniecia, tylko trzeba sie naszukac gdzie cieknie.
pozdrawiam
JD

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maniekK
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2021, o 14:36
Model: V40
Silnik: 1.9 TD 115KM
moc: 115
Rocznik: 2003
Skąd jesteś?: Zabrze
imię: Maciej

Re: Volvo V40 - pierwsze Volvo, pierwszy samochód

Post autor: maniekK » 20 lis 2021, o 18:50

Czyli dobrze myślałem. Kumpel wprowadził mnie w błąd i i pisał, ze 1.8 122 konne jest od Mitsubishi i jest nienajlepszym silnikiem, o czym oczywiście wiem, stąd tez patrzę na standardowe 1.8 :)
No nic, umówiłem się z gościem jutro na rozmowę przez telefon. Jak wrócę z pracy to sobie jeszcze wszystko podsumuje i będę wiedział o co pytać i jak prowadzić mniej więcej rozmowę ;)
Dziękuje Ci serdecznie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zanim kupisz Volvo”